13 Nov 2010

2005-2006 Competitions

SPECIALIST SCHOOLS UNDER 15 BOYS CUP

SEASON 2005-2006

 
Preliminary | Round 1 > Round 2 > Round 3 > Round 4 > Round 5 > Semi Final >


Preliminary Round - Result

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
P1  Birchwood
Bishops Stortford 
1-7 William Parker
Hastings 


Top


Round One Draw – on or before Saturday 28 January 2006

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
101  St Aidan’s
Carlisle 
1-0 Burnside
Wallsend 
102  Laurence Jackson
Guisborough 
2-3 St Cuthbert’s
Newcastle-upon-Tyne 
103  Macmillan College
Middlesbrough 
5-1 Harrogate High
North Yorkshire 
104  Ormesby
Middlesbrough 
1-0 Bydales
Marske-by-the-Sea 
105  St John Fisher
Harrogate 
1-0 Oakbank
Keighley 
106  Garibaldi
Mansfield 
0-1 Whitcliffe Mount
Cleckheaton 
107  Wickersley
Rotherham 
1-2 Blakeston
Stockton-on-Tees 
108  St John Fisher
Dewsbury 
3-5 Yorkshire Martyrs
Bradford 
109  St Theodore’s
Burnley 
5-0 Hipperholme
Halifax 
110  Palentine
Blackpool 
0-5 Stanley
Southport 
111  St Joseph’s
Horwich 
2-2
FT

AET
5-6
Pen
Thornleigh Salesian
Bolton 
112  Fearns
Bacup 
3-1 Knottingley
Wakefield 
113  Ashton-on-Mersey
Sale 
0-1 Archbishop Beck
Aintree 
114  Alsop
Liverpool 
2-0 Standish
Wigan 
115  Cardinal Heenan
Liverpool 
v Lymm
Cheshire 
116  William Beamont
Warrington 
4-2 Ripley St Thomas
Lancaster 
117  Wright Robinson
Manchester 
3-0 Ivy Bank
Burnley 
118  Cheshire Oaks
Ellesmere Port 
1-3 Cramlington High School
Northumberland 
119  Great Sankey
Warrington 
3-2 St Matthew’s Catholic
Manchester 
120  St Monica’s
Manchester 
8-2 Landau Forte
Derby 
121  Calder
Hebden Bridge 
0-1 Wetherby
North Yorkshire 
122  Wolfreton
Hull 
1-3 Toll Bar
Grimsby 
123  Malet Lambert
Hull 
0-1 All Saints Catholic
Sheffield 
124  Hungerhill
Doncaster 
6-1 Tapton
Sheffield 
125  Lancaster
Leicester 
2-1 Wilnecote
Tamworth 
126  Thomas Alleyne’s
Uttoxeter 
3-0 Joseph Whitaker
Mansfield 
127  Swanwick Hall
Alfreton 
0-3 Boston Grammar
Lincolnshire 
128  Central Technology
Grantham 
1-0 Huxlow
Irthlingborough 
129  Sir Graham Balfour
Stafford 
3-5 Thomas Telford
Shropshire 
130  Cheslyn Hay
Walsall 
1-0 Coseley
Dudley 
131  Northampton School
for Boys 
5-0 Aylesbury Grammar
Buckinghamshire 
132  Northampton Academy
 
2-1 Hinchingbrooke
Huntingdon 
133  Codsall
Wolverhampton 
4-1 Kingsley
Redditch 
134  Smith’s Wood
Birmingham 
0-1 Avon Valley
Rugby 
135  Queen Elizabeth’s Mercian
Tamworth 
1-0 Colmers
Birmingham 
136  Guilsborough
Northamptonshire 
1-3 Bishop Challenor
Birmingham 
137  Skegness Grammar
Lincolnshire 
1-8 Healing
Grimsby 
138  Robert Pattinson
Lincoln 
1-1
FT

AET
3-4
Pen
Frederick Gough
Scunthorpe 
139  Stanground
Peterborough 
1-3 King Edward VII
Kings Lynn 
140  King Edward VI
Bury St Edmunds 
1-1
FT
1-4
AET
The Knights Templar
Baldock 
141  Copleston High
Ipswich 
2-7 Sawtry
Cambridgeshire 
142  Comberton
Cambridgeshire 
0-1 Kirkley
Lowestoft 
143  Rushcroft
Walthamstow 
6-2 William Edwards
Grays 
144  Caterham
Redbridge 
0-9 Thurston
Bury St Edmunds 
145  Parmiter’s
Watford 
4-0 Turnford
Hertfordshire 
146  St Thomas More
Wood Green 
3-3
FT

AET
3-4
Pen
The Priory
Hitchin 
147  Barking Abbey
Essex 
1-0 Hackney Free & Parochial
London E9 
148  Kingsford
Newham 
0-8 William Parker
Hastings 
149  Biddenham
Bedford 
0-1 Queens
Watford 
150  Wilson’s
Wallington 
v Raynes Park
London SW20 
151  Wexham
Slough 
3-6 Bishop Challenor
London E1 
152  Winston Churchill
Woking 
3-3
FT

AET
4-3
Pen
Dorothy Stringer
Brighton 
153  Bognor Regis
Sussex 
7-2 Pent Valley
Folkestone 
154  Hove Park
Brighton 
7-1 Brighton Hill
Basingstoke 
155  Beacon
Crowborough 
2-2
FT

AET
2-3
Pen
The Mountbatten
Romsey 
156  Wheatley Park
Oxford 
1-3 Chalfonts
Gerrards Cross 
157  Hamble
Southampton 
1-0 Cranbourne
Basingstoke 
158  Highcliffe
Christchurch 
1-5 Forest Boys
Winnersh 
159  Ludlow C of E
Shropshire 
2-1 Churchdown
Gloucestershire 
160  Rednock
Dursley 
4-0 Chase
Malvern 
161  Torquay Boys Grammar
Devon 
1-0 Fowey
Cornwall 
162  St Benedict’s
Cheltenham 
5-2 Beechen Cliff
Bath 
163  The Grange
Bristol 
2-1 Farmors
Fairford 
164  Plymstock
Devon 
1-0 Penryn College
Cornwall 


Top


Round Two Draw – on or before Saturday 18 February 2006

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
201  St Aidan’s
Carlisle 
1-1
FT
2-2
AET
3-1
Pen
St Cuthbert’s
Newcastle-upon-Tyne 
202  Macmillan College
Middlesbrough 
0-1 Ormesby
Middlesbrough 
203  St John Fisher
Harrogate 
0-1 Whitcliffe Mount
Cleckheaton 
204  Blakeston
Stockton-on-Tees 
4-1 Yorkshire Martyrs
Bradford 
205  St Theodore’s
Burnley 
1-0 Stanley
Southport 
206  Thornleigh Salesian
Bolton 
1-0 Fearns
Bacup 
207  Archbishop Beck
Aintree 
0-2 Alsop
Liverpool 
208  Winners of Match 115 at home
 
v William Beamont
Warrington 
209  Wright Robinson
Manchester 
2-2
FT
3-3
AET
4-1
Pen
Cramlington High School
Northumberland 
210  Great Sankey
Warrington 
0-3 St Monica’s
Manchester 
211  Wetherby
North Yorkshire 
0-1 Toll Bar
Grimsby 
212  All Saints Catholic
Sheffield 
0-2 Hungerhill
Doncaster 
213  Lancaster
Leicester 
0-4 Thomas Alleyne’s
Uttoxeter 
214  Boston Grammar
Lincolnshire 
6-0 Central Technology
Grantham 
215  Thomas Telford
Shropshire 
0-2 Cheslyn Hay
Walsall 
216  Northampton School
for Boys 
3-2 Northampton Academy
 
217  Codsall
Wolverhampton 
7-1 Avon Valley
Rugby 
218  Queen Elizabeth’s Mercian
Tamworth 
0-1 Bishop Challenor
Birmingham 
219  Healing
Grimsby 
4-0 Frederick Gough
Scunthorpe 
220  King Edward VII
Kings Lynn 
0-2 The Knights Templar
Baldock 
221  Sawtry
Cambridgeshire 
3-2 Kirkley
Lowestoft 
222  Rushcroft
Walthamstow 
v Thurston
Bury St Edmunds 
223  Parmiter’s
Watford 
6-1 The Priory
Hitchin 
224  Barking Abbey
Essex 
0-5 William Parker
Hastings 
225  Queens
Watford 
- Bye
 
226  Bishop Challenor
London E1 
1-1
FT
1-1
AET
5-6
Pen
Winston Churchill
Woking 
227  Bognor Regis
Sussex 
1-3 Hove Park
Brighton 
228  The Mountbatten
Romsey 
2-3 Chalfonts
Gerrards Cross 
229  Hamble
Southampton 
1-5 Forest Boys
Winnersh 
230  Ludlow C of E
Shropshire 
1-3 Rednock
Dursley 
231  Torquay Boys Grammar
Devon 
1-2 St Benedict’s
Cheltenham 
232  The Grange
Bristol 
1-0 Plymstock
Devon 


Top


Round Three Draw – on or before Saturday 11 March 2006

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
301  St Aidan’s
Carlisle 
v Ormesby
Middlesbrough 
302  Whitcliffe Mount
Cleckheaton 
1-2 Blakeston
Stockton-on-Tees 
303  St Theodore’s
Burnley 
4-2 Thornleigh Salesian
Bolton 
304  Alsop
Liverpool 
v Winners of Match 208
 
305  Wright Robinson
Manchester 
1-3 St Monica’s
Manchester 
306  Toll Bar
Grimsby 
4-2 Hungerhill
Doncaster 
307  Thomas Alleyne’s
Uttoxeter 
1-3 Boston Grammar
Lincolnshire 
308  Cheslyn Hay
Walsall 
0-1 Northampton School
for Boys 
309  Codsall
Wolverhampton 
1-0 Bishop Challenor
Birmingham 
310  Healing
Grimsby 
3-1 The Knights Templar
Baldock 
311  Sawtry
Cambridgeshire 
v Winners of Match 222
 
312  Parmiter’s
Watford 
0-1 William Parker
Hastings 
313  Queens
Watford 
5-2 Winston Churchill
Woking 
314  Hove Park
Brighton 
0-5 Chalfonts
Gerrards Cross 
315  Forest Boys
Winnersh 
v Rednock
Dursley 
316  St Benedict’s
Cheltenham 
4-0 The Grange
Bristol 


Top


Round Four Draw – on or before Saturday 1 April 2006

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
401  Winners of Match 301 at home
 
v Blakeston
Stockton-on-Tees 
402  St Theodore’s
Burnley 
v Winners of Match 304
 
403  St Monica’s
Manchester 
v Toll Bar
Grimsby 
404  Boston Grammar
Lincolnshire 
4-0 Northampton School
for Boys 
405  Codsall
Wolverhampton 
v Healing
Grimsby 
406  Winners of Match 311 at home
 
v William Parker
Hastings 
407  Queens
Watford 
v Chalfonts
Gerrards Cross 
408  Winners of Match 315 at home
 
v St Benedict’s
Cheltenham 


Top


Round Five Draw – on or before Saturday 22 April 2006

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
501  Winners of Match 401 at home
 
v Winners of Match 402
 
502  Winners of Match 403 at home
 
v Boston Grammar
Lincolnshire 
503  Winners of Match 405 at home
 
v Winners of Match 406
 
504  Winners of Match 407 at home
 
v Winners of Match 408
 


Top


Semi-Finals Draw – on or before Saturday 13 May 2006

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
601  Winners of Match 501 at home
 
v Winners of Match 502
 
602  Winners of Match 503 at home
 
v Winners of Match 504
 


Top

Top