13 Nov 2010

2005-2006 Competitions

ESFA UNDER 14 SCHOOLS’ CUP FOR BOYS

SEASON 2005-2006

NATIONAL ROUNDS

 
Round 5 > Round 6 > Round 7 > Quarter Final > Semi Final > Final |


ROUND FIVE – RESULTS

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
5001  Queen Katherine School
Kendal 
1-6 Heaton Manor School
Newcastle 
13.01.06
5002  Framwellgate School
Northumberland 
1-4 Conyers School
Yarm 
21.01.06
5003  Laurence Jackson School
Guisborough 
3-2
FT

AET
All Saints School
York 
12.01.06
5004  Handsworth Grange School
Sheffield 
3-1 Hanson School
Bradford 
05.01.06
5005  Bolton School
Greater Manchester 
6-4
FT

AET
Darwen Vale High School
Darwen 
17.01.06
5006  St Paul’s RC High School
Manchester 
3-2 Lostock Hall High School
Preston 
27.01.06
5007  Reddish Vale Technology College
Stockport 
6-3 Newsome School
Huddersfield 
10.01.06
5008  Alsop High School
Liverpool 
0-1 Montgomery High School
Blackpool 
16.01.06
5009  Thomas Telford School
Telford 
4-0 All Saints School
Kirkby 
12.01.06
5010  Calderstones School
Liverpool 
3-0 Fallibroome High School
Macclesfield 
28.01.06
5011  Dartmouth High School
Great Barr 
0-2 Summerhill School
Kingswinford 
06.01.06
5012  South Bromsgrove School
Worcestershire 
9-0 Stuart Bathurst Catholic High School
Wednesbury 
11.01.06
5013  Valley School
Worksop 
6-3 Salendine Nook School
Huddersfield 
13.01.06
5014  Holgate School
Hucknall 
0-4 Light Hall School
Solihull 
19.01.06
5015  William Farr School
Lincoln 
3-3
FT

AET
1-3
Pen
Dukeries School
Newark 
13.01.06
5016  Priory School
Lincoln 
0-1 Toll Bar Business & Enterprise College
Grimsby 
18.01.06
5017  Market Bosworth High School
Nr Nuneaton 
2-3 Hastings High School
Hinckley 
17.01.06
5018  Reepham High School
Norwich 
5-7
FT

AET
Roding Valley School
Loughton 
10.01.06
5019  Aylsham High School
Norfolk 
1-4 Southend High School for Boys
Essex 
09.01.06
5020  Fitzwimarc School
Rayleigh 
0-3 Cardinal Pole School
Hackney 
25.01.06
5021  Bognor Regis Community College
Sussex 
2-0 Kemnal Technology College
Sidcup 
10.01.06
5022  Whitgift School
Croydon 
3-2 Glenthorne High School
Sutton 
17.01.06
5023  Ravens Wood School
Bromley 
1-0 Howard School
Gillingham 
11.01.06
5024  St Thomas the Apostle School
Nunhead 
1-2 Southborough School
Surbiton 
16.01.06
5025  Barking Abbey School (Barking)
 
0-4 Parmiter’s School
Watford 
19.01.06
5026  Hertswood School
Borehamwood 
4-4
FT

AET
6-5
Pen
Queensbury School
Dunstable 
11.01.06
5027  Sir Frederick Osborn School
Welwyn Garden City 
1-6 Priory School
Hitchin 
13.01.06
5028  Bradon Forest School
Swindon 
5-3 Brockworth Enterprise School
Gloucester 
11.01.06
5029  Little Heath School
Reading 
4-0 Ashton Park School
Bristol 
11.01.06
5030  Corfe Hills School
Broadstone 
3-2 Forest Boys’ School
Winnersh 
12.01.06
5031  Torquay Boys Grammar School
Devon 
4-0 City Academy
Bristol 
12.01.06
5032  Bideford College
Devon 
0-4 Exmouth Community College
Devon 
17.01.06


Top


ROUND SIX - RESULTS

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
6001  Heaton Manor School
Newcastle 
0-3 Conyers School
Yarm 
03.02.06
6002  Laurence Jackson School
Guisborough 
3-0 Handsworth Grange School
Sheffield 
26.01.06
6003  Bolton School
Greater Manchester 
3-1 St Paul’s RC High School
Manchester 
04.02.06
6004  Reddish Vale Technology College
Stockport 
7-0 Montgomery High School
Blackpool 
06.02.06
6005  Thomas Telford School
Telford 
6-0 Calderstones School
Liverpool 
06.02.06
6006  Summerhill School
Kingswinford 
3-4 South Bromsgrove School
Worcestershire 
24.01.06
6007  Valley School
Worksop 
5-0 Light Hall School
Solihull 
02.02.06
6008  Dukeries School
Newark 
3-1 Toll Bar Business & Enterprise College
Grimsby 
27.01.06
6009  Hastings High School
Hinckley 
1-3 Roding Valley School
Loughton 
01.02.06
6010  Southend High School for Boys
Essex 
3-4 Cardinal Pole School
Hackney 
07.02.06
6011  Bognor Regis Community College
Sussex 
3-2 Whitgift School
Croydon 
27.01.06
6012  Ravens Wood School
Bromley 
6-0 Southborough School
Surbiton 
27.01.06
6013  Parmiter’s School
Watford 
4-1 Hertswood School
Borehamwood 
02.02.06
6014  Priory School
Hitchin 
2-1 Bradon Forest School
Swindon 
01.02.06
6015  Little Heath School
Reading 
0-3 Corfe Hills School
Broadstone 
24.01.06
6016  Torquay Boys Grammar School
Devon 
3-3
FT
4-3
AET
Exmouth Community College
Devon 
07.02.06


Top


ROUND SEVEN - RESULTS

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
7001  Laurence Jackson School
Guisborough 
2-3 Reddish Vale Technology College
Stockport 
09.02.06
7002  Bolton School
Greater Manchester 
1-5 Conyers School
Yarm 
14.02.06
7003  South Bromsgrove School
Worcestershire 
0-2 Thomas Telford School
Telford 
22.02.06
7004  Dukeries School
Newark 
0-2 Valley School
Worksop 
08.02.06
7005  Corfe Hills School
Broadstone 
2-3 Bognor Regis Community College
Sussex 
09.02.06
7006  Roding Valley School
Loughton 
0-0
FT
0-0
AET
3-5
Pen
Parmiter’s School
Watford 
01.03.06
7007  Torquay Boys Grammar School
Devon 
2-4 Priory School
Hitchin 
08.03.06
7008  Cardinal Pole School
Hackney 
0-1 Ravens Wood School
Bromley 
01.03.06


Top


QUARTER FINALS – RESULTS

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
8001  Reddish Vale Tech College (Stockport)
Stockport County FC  
0-1 Conyers School (Yarm)
 
28.02.06
8002  Valley School (Worksop)
Worksop Town FC – 2.00 pm 
2-2
FT
2-3
AET
Thomas Telford School (Telford)
 
09.03.06
8003  Bognor Regis Comm College (Sussex)
Bognor FC – 3.00 pm 
0-4 Parmiter’s School (Watford)
 
16.03.06
8004  Ravens Wood School (Bromley)
Charles Darwin School – 2.00 pm 
4-1 Priory School (Hitchin)
 
17.03.06


Top


SEMI FINALS – RESULTS

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
9001  Conyers School (Yarm)
Middlesbrough FC Training Grd – 2.00 pm 
1-1
FT
1-1
AET
2-4
Pen
Thomas Telford School (Telford)
 
30.03.06
9002  Parmiter’s School (Watford)
St Alban’s City FC – 2.30 pm 
4-1 Ravens Wood School (Bromley)
 
04.04.06


Top


FINAL – played at Wolverhampton Wanderers FC – Kick-off 2.00 pm

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
Final  Thomas Telford School
Telford 
3-1 Parmiter’s School
Watford 
10.05.06


Top

Top