13 Nov 2010

2003-2004 Competitions

ESFA UNDER 14 SCHOOLS’ CUP - Midland Region

Season 2003-2004

Round 1 > Round 2 > Round 3 > Round 4


ROUND ONE - Results

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
001 Bridlington Sports College
Humbeside 
0-1South Leys School
Scunthorpe 
002 Whitgift School
Grimsby 
4-1Longcroft School
Beverley 
003 Toll Bar School
Grimsby 
1-4Headlands School
Bridlington 
004 Brookfield Community School
Chesterfield 
8-3Vermuyden School
Goole 
005 Hessle High School
Humberside 
0-7Lindsey School
Grimsby 
006 Frederick Gough School
Scunthorpe 
1-2Netherthorpe School
Chesterfield 
007 Wolfreton School
Hull 
1-0Vale of Ancholme Technology College
Brigg 
008 Brumby School
Scunthorpe 
0-1Andrew Marvell School
Hull 
009 Humberston School
Grimsby 
3-2Sir Henry Cooper School
Hull 
(aet)
010 Malet Lambert School
Hull
Malet Lambert win 5-4 on penalties. 
1-1North Axholme School
Scunthorpe 
(aet)
011 South Holderness School
Hull 
1-0Winterton School
Humberside 
012 De Aston School
Market Rasen 
0-3South Hunsley High School
North Ferriby 
013 Castle Hills Arts College
Gainsborough 
6-0David Lister School
Hull 
014 Endeavour School
Hull 
5-2King Edward VI Grammar School
Louth 
015 Skegness Grammar School
Lincolnshire 
2-0Monks Dyke Technology College
Louth 
016 Queen Elizabeth Grammar School
Horncastle 
1-3Priory School of Science & Technology
Lincoln 
017 Caistor Grammar School
Lincolnshire 
0-5Deepings School
Peterborough 
018 Queen Elizabeth High School
Gainsborough 
4-0Caistor Yarborough School
Lincolnshire 
019 George Farmer Technology College
Holbeach 
-Bye
 
020 Giles School
Boston 
3-1Robert Pattinson School
Lincoln 
021 St Hughs High School
Grantham 
0-9William Farr School
Lincoln 
022 Boston Grammar School
Lincolnshire 
1-0Queen Eleanor Community School
Stamford 
023 Bourne Grammar School
Lincolnshire 
4-1John Ferneley High School
Melton Mowbray 
024 Kings School
Grantham 
1-0Middlecott School
Boston 
025 Long Field High School
Melton Mowbray 
10-0Aveland High School
Sleaford 
026 Branston Community College
Lincolnshire 
1-2Carres Grammar School
Sleaford 
027 Casterton Community College
Stamford 
0-3Arnold Hill School
Nottingham 
028 Uppingham Community College
Rutland 
0-4Robert Manning Technology College
Bourne 
029 Central Technology College
Grantham 
1-2Valley School
Worksop 
030 Cotelands School
Sleaford 
0-15Rushcliffe School
Nottingham 
031 Christ the King School
Nottingham 
4-0St Georges College of Technology
Sleaford 
032 Hope Valley College
Derbyshire 
0-5Shirebrook School
Mansfield 
033 Garibaldi School
Mansfield 
2-1Mill Hill School
Ripley 
034 St Philip Howard School
Glossop 
-Bye
 
035 John Port School
Derby 
1-6All Saints RC School
Mansfield 
036 Bramcote Park School
Nottingham 
1-6Chellaston School
Derby 
037 Joseph Whitaker School
Mansfield 
2-1St Marys High School
Chesterfield 
(aet)
038 Belper School
Derbyshire 
2-3Trinity School
Nottingham 
039 Djanogley City Technology College
Nottingham 
7-3Castle Rock High School
Coalville 
040 Repton School
Derbyshire 
3-4John Taylor High School
Burton 
041 Woodlands Community School
Derby 
6-1Friesland School
Nottingham 
042 Abbot Beyne School
Burton 
4-4Holgate School
Hucknall
Holgate won 4-5 on penalties 
(aet)
043 New College
Leicester 
7-0Landau Forte College
Derby 
044 Lees Brook Community Sports College
Derby 
1-2Lancaster School
Leicester 
045 South Charnwood High School
Markfield 
2-0Queen Elizabeth Grammar School
Derby 
046 Newbridge High School
Coalville 
1-0Longton High School
Stoke on Trent 
047 Anthony Gell School
Wirksworth 
-Bye
 
048 West Park School
Derby 
2-1Weston Road High School
Stafford 
049 Thomas Alleynes High School
Uttoxeter 
14-0John Flamstead Community School
Derby 
050 South Wigston High School
Leicester 
9-0Avon Valley School
Rugby 
051 Redmoor High School
Hinckley 
7-0Trinity School
Leamington Spa 
052 Huxlow School
Irthlingborough 
0-3Thomas Estley Community College
Leicester 
053 Lutterworth High School
Leicestershire 
1-2Lodge Park Technology College
Corby 
054 Roundhill Community College
Leicester 
5-4Bishop Stopford School
Kettering 
055 Northampton School
for Boys 
2-0Winstanley Community College
Leicester 
056 Kibworth High School
Leicestershire 
3-1Wrenn School
Wellingborough 
057 Sponne School
Towcester 
1-0Hastings High School
Hinckley 
058 Mount Grace High School
Hinckley 
6-0Bilton High School
(Rugby)  
059 Wollaston School
Wellingborough 
1-3Ernesford Grange School
Coventry 
060 William Parker School
Daventry 
5-3Harris School
Rugby 
061 Ise Community College
Kettering 
10-0Cardinal Newman School
Coventry 
062 Woodlands School
Coventry 
1-0Ferrers School
Rushden 
063 Myton School
Warwick 
4-5Kingsthorpe Community College
Northampton 
(aet)
064 Ashlawn School
Rugby 
6-2Guilsborough School
Northampton 
065 Campion School
Northampton 
3-2President Kennedy School
Coventry 
066 Hartshill School
Nuneaton 
9-1Mereway Upper School
Northampton 
067 Moulton School
Northampton 
2-0Kenilworth School
Warwickshire 
068 Market Bosworth High School
Nuneaton 
6-3Belgrave High School
Tamworth 
069 Alderman Smith School
Nuneaton 
1-5Tudor Grange School
Solihull 
070 Aylestone High School
Hereford 
7-2Prince Henry High School
Evesham 
071 South Bromsgrove High School
Worcestershire 
2-0John Kyle High School
Ross on Wye 
072 Kingstone High School
Hereford 
2-1Evesham High School
Worcestershire 
073 Chase School
Malvern 
0-2Pershore High School
Worcestershire 
074 Baxter College
Kidderminster 
9-1Warley High School
Oldbury 
075 Wolverley High School
Kidderminster 
0-2Ellowes Hall School
Dudley 
076 Langley School
Solihull 
-Bye
 
077 Earls High School
Halesowen 
1-2Trinity High School
Redditch 
078 North Bromsgrove High School
Worcestershire 
5-4St Michaels High School
Rowley Regis 
(aet)
079 Langley High School
Oldbury 
1-0Arrow Vale High School
Redditch 
080 Haybridge High School
Stourbridge 
1-2Menzies High School
West Bromwich 
081 Kingsley College
Redditch 
0-1Henley In Arden High School
Warwickshire 
082 Lordswood Boys School
Birmingham 
3-2Sneyd School
Walsall 
083 Perry Beeches School
Birmingham 
4-3Bristnall High School
Oldbury 
084 Shireland Language College
Smethwick 
0-3Shenley Court School
Birmingham 
085 Dormston School
Dudley 
2-0Coseley School
Bilston 
086 Cradley High School
Halesowen 
3-4Four Dwellings High School
Birmingham 
(aet)
087 Arthur Terry School
Sutton Coldfield 
3-1Cardinal Griffin High School
Cannock 
088 Barr Beacon School
Walsall 
3-5Wood Green High School
Wednesbury 
089 Lyndon School
Solihull 
5-1Kings School
Wolverhampton 
090 Kingshurst City Technology College
Birmingham 
2-3Blythe Bridge High School
Stoke on Trent 
091 Cannock Chase High School
Staffordshire 
5-0St Francis of Assissi School
Walsall 
092 Wolgarston High School
Penkridge 
6-1Moseley Park School
Bilston 
093 Cheslyn Hay High School
Walsall 
6-2Colmers Farm School
Birmingham 
094 Codsall High School
Staffordshire 
8-1Aston Manor School
Birmingham 
095 St Edmunds Catholic School
Wolverhampton 
1-3Thomas Telford School
Telford 
096 Alleynes High School
Stone 
4-3Charlton School
Telford 
097 Thomas Adams School
Wem 
-Bye
 
098 Baverstock Sports College
Birmingham 
10-0Our Lady & St Chad School
Wolverhampton 
099 Sir Graham Balfour School
Stafford 
3-7Smiths Wood School
Birmingham 
100 Blurton High School
Stoke on Trent 
3-7Wodensborough Community College
Wednesbury 
101 Hagley Park Sports College
Rugeley 
0-2St Thomas More School
Willenhall 
102 Idsall School
Shifnal 
0-1St John Fisher Catholic School
Newcastle under Lyme 
103 Marches School
Oswestry 
-Bye
 
104 Mary Webb School
Shrewsbury 
2-8Clayton High School
Newcastle under Lyme 
105 Painsley Catholic High School
Stoke on Trent 
4-1Westwood High School
Leek 
106 ** Chesterton High School
Newcastle Under Lyme 
v** Blessed Robert Johnson Catholic College
Telford 
**
107 Wakeman School
Shrewsbury 
0-1Hayward High School
Stoke on Trent 
108 Sir Thomas Boughey High School
Stoke on Trent 
3-2Cheadle High School
Stoke on Trent 
109 Brownhills High School
Stoke on Trent 
5-1Meole Brace School
Shrewsbury 
110 Belvidere School
Shrewsbury 
0-1James Brindley High School
Stoke on Trent 
111 Holden Lane High School
Stoke on Trent 
1-0Berry Hill High School
Stoke on Trent 
112 Alderbrook School
Solihull 
1-6St Augustines Catholic High School
Redditch 

** Both teams withdrawn from the competition after failing to play the game before the deadline

Top


ROUND TWO - Results

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
201 South Leys School
Scunthorpe 
1-4Whitgift School
Grimsby 
202 Headlands School
Bridlington 
11-0Brookfield Community School
Chesterfield 
203 Lindsey School
Grimsby
Lindsey School won 2-1 on penalties 
0-0Netherthorpe School
Chesterfield 
(aet)
204 Wolfreton School
Hull 
3-2Andrew Marvell School
Hull 
205 Humberston School
Grimsby 
1-2Malet Lambert School
Hull 
206 South Holderness School
Hull 
3-0De Aston School
Market Rasen 
207 Castle Hills Arts College
Gainsborough 
2-0Endeavour School
Hull 
208 Skegness Grammar School
Lincolnshire 
4-0Priory School of Science & Technology
Lincoln 
209 Deepings School
Peterborough 
1-0Queen Elizabeth High School
Gainsborough 
210 George Farmer Technology College
Holbeach 
4-3Giles School
Boston 
211 William Farr School
Lincoln 
2-1Boston Grammar School
Lincolnshire 
212 Bourne Grammar School
Lincolnshire 
1-6Kings School
Grantham 
213 Long Field High School
Melton Mowbray 
1-12Carres Grammar School
Sleaford 
214 Arnold Hill School
Nottingham 
0-1Robert Manning Technology College
Bourne 
215 Valley School
Worksop 
3-1Rushcliffe School
Nottingham 
216 Christ The King
Nottingham 
2-1Shirebrook School
Mansfield 
217 Garibaldi School
Mansfield 
12-1St Philip Howard School
Glossop 
218 All Saints RC School
Mansfield 
5-1Chellaston School
Derby 
219 Joseph Whitaker School
Mansfield 
0-1Trinity School
Nottingham 
(aet)
220 Djanogley City Technology College
Nottingham
John Taylor won 1-4 on penalties.  
2-2John Taylor High School
Burton 
(aet)
221 Woodlands Community School
Derby 
4-3Holgate School
Hucknall 
222 New College
Leicester 
3-2Lancaster School
Leicester 
223 South Charnwood High School
Markfield 
1-0Newbridge High School
Coalville 
224 Anthony Gell School
Wirksworth 
0-7West Park School
Derby 
225 Thomas Alleynes High School
Uttoxeter 
5-2South Wigston High School
Leicester 
226 Redmoor High School
Hinckley 
2-1Thomas Estley Community College
Leicester 
227 Lodge Park Technology College
Corby 
5-0Roundhill Community College
Leicester 
228 Northampton School
for Boys 
4-2Kibworth High School
Leicestershire 
229 Sponne School
Towcester 
2-7Mount Grace High School
Hinckley 
230 Ernesford Grange School
Coventry 
1-3William Parker School
Daventry 
231 Ise Community College
Kettering 
0-1Woodlands School
Coventry 
232 Kingsthorpe Community College
Northampton 
6-3Ashlawn
Rugby 
233 Campion School
Northampton
Hartshill won 3-1 on penalties. 
1-1Hartshill School
Nuneaton 
(aet)
234 Moulton School
Northampton 
4-3Market Bosworth High School
Nuneaton 
235 Tudor Grange School
Solihull 
0-1Aylestone High School
Hereford 
236 South Bromsgrove High School
Worcs 
2-1Kingstone High School
Hereford 
237 Pershore High School
Worcestershire 
4-1Baxter College
Kidderminster 
238 Ellowes Hall School
Derby 
0-1Langley School
Solihull 
239 Trinity High School
Redditch 
1-3North Bromsgrove High School
Worcestershire 
240 Langley High School
Oldbury 
0-8Menzies High School
West Bromwich 
241 Henley in Arden High School
Warwickshire 
5-1Lordswood Boys' School
Birmingham 
242 Perry Beeches School
Birmingham 
2-6Shenley Court School
Birmingham 
243 Dormston
Dudley 
6-5Four Dwellings High School
Birmingham 
244 Arthur Terry School
Sutton Coldfield 
3-1Wood Green High School
Wednesbury 
245 Lyndon School
Solihull 
1-0Blythe Bridge High School
Stoke on Trent 
246 Cannock Chase High School
Staffordshire 
3-1Wolgarston High School
Penkridge 
247 Cheslyn Hay High School
Walsall 
1-4Codsall High School
Staffordshire 
248 Thomas Telford School
Telford 
6-0Alleynes High School
Stone 
249 Thomas Adams School
Wem 
2-1Baverstock Sports College
Birmingham 
250 Smiths Wood School
Birmingham 
1-0Wodensborough Community College
Wednesbury 
251 St Thomas More School
Willenhall 
9-1St John Fisher Catholic School
Newcastle Under Lyme 
252 Marches School
Oswestry 
6-3Clayton High School
Newcastle Under Lyme 
253 Painsley Catholic High School
Stoke on Trent 
-Bye
 
254 Hayward High School
Stoke on Trent 
0-1Sir Thomas Boughey High School
Stoke on Trent 
255 Brownhills High School
Stoke on Trent 
0-9James Brindley High School
Stoke on Trent 
256 Holden Lane High School
Stoke on Trent 
4-3St Augustines Catholic High School
Redditch 

Top


ROUND THREE - Results

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
301 Whitgift School
Grimsby 
vHeadlands School
Bridlington 
302 Lindsey School
Grimsby 
1-2Wolfreton School
Hull 
303 Malet Lambert School
Hull 
0-2South Holderness School
Hull 
304 Castle Hills Arts College
Gainsborough 
1-5Skegness Grammar School
Lincolnshire 
305 Deepings School
Peterborough 
4-3George Farmer Technology College
Holbeach 
306 William Farr School
Lincoln 
0-4Kings School
Grantham 
307 Carre's Grammar School
Sleaford 
3-0Robert Manning Technology College
Bourne 
308 Valley School
Worksop 
7-1Christ the King School
Nottingham 
309 Garibaldi School
Mansfield 
2-4All Saints RC School
Mansfield 
310 Trinity School
Nottingham 
3-2John Taylor High School
Burton 
311 Woodlands Community School
Derby 
1-5New College
Leicester 
312 South Charnwood High School
Markfield 
3-2West Park School
Derby 
313 Thomas Alleynes High School
Uttoxeter 
4-2Redmoor High School
Hinckley 
314 Lodge Park Technology College
Corby 
4-1Northampton School
for Boys 
315 Mount Grace High School
Hinckley 
2-5William Parker School
Daventry 
316 Woodlands School
Coventry 
3-0Kingsthorpe Community College
Northampton 
317 Hartshill School
Nuneaton 
6-2Moulton School
Northampton 
318 Aylestone High School
Hereford 
4-1South Bromsgrove High School
Worcs 
319 Pershore High School
Worcestershire 
3-2Langley School
Solihull 
320 North Bromsgrove High School
Worcs 
2-0Menzies High School
West Bromwich 
321 Henley In Arden High School
Warwickshire 
1-0Shenley Court School
Birmingham 
322 Dormston School
Dudley 
0-1Arthur Terry School
Sutton Coldfield 
323 Lyndon School
Solihull 
3-2Cannock Chase High School
Staffordshire 
324 Codsall High School
Staffordshire 
2-5Thomas Telford School
Telford 
325 Thomas Adams School
Wem 
1-0Smiths Wood School
Birmingham 
326 St Thomas More School
Willenhall 
1-0Marches School
Oswestry 
327 Painsley Catholic High School
Stoke on Trent 
3-0Sir Thomas Boughey High School
Stoke on Trent 
328 James Brindley High School
Stoke on Trent 
0-1Holden Lane High School
Stoke On Trent 

Top


ROUND FOUR - to be played on or before Saturday 29 November 2003

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
401 Whitgift School
Grimsby 
5-0Wolfreton School
Hull 
402 South Holderness School
Hull 
1-3Skegness Grammar School
Lincolnshire 
403 Deepings School
Peterborough 
1-0Kings School
Grantham 
(aet)
404 Carre's Grammar School ()
Sleaford 
5-5Valley School
Worksop
Valley won 7-8 on penalties 
(aet)
405 All Saints RC School
Mansfield 
1-2Trinity School
Nottingham 
(aet)
406 New College
Leicester 
2-1South Charnwood High School
Markfield 
407 Thomas Alleynes High School
Uttoxeter 
1-3Lodge Park Technology College
Corby 
408 William Parker School
Daventry 
3-4Woodlands School
Coventry 
409 Hartshill School
Nuneaton 
5-2Aylestone High School
Hereford 
410 Pershore High School
Worcestershire 
1-3North Bromsgrove High School
Worcs 
411 Henley In Arden High School
Warwickshire
Henley won 4-2 on penalties 
2-2Arthur Terry School
Sutton Coldfield 
(aet)
412 Lyndon School
Solihull 
2-1Thomas Telford School
Telford 
(aet)
413 Thomas Adams School
Wem 
1-7St Thomas More School
Willenhall 
414 Painsley Catholic High School
Stoke on Trent 
1-4Holden Lane High School
Stoke On Trent 

Top

Top