13 Nov 2010

2003-2004 Competitions

ESFA UNDER 14 SCHOOLS’ CUP - Round 5 to Final

Season 2003-2004

Round 5 > Round 6 > Round 7 > Quarter Final > Semi Final > Final


ROUND FIVE - Results

Match Home Team Score Away Team Fixture
501  Nelson Thomlinson
Wigton 
0-2 Houghton Kepier
Houghton-le-Spring 
502  William Howard
Brampton 
2-1 Walbottle Campus
Newcastle-upon-Tyne 
503  Ian Ramsey CE High
Stockton-on-Tees 
3-1 Royds
Leeds 
504  Balby Carr
Doncaster 
4-3 Outwood Grange (Wakefield)
 
505  Hanson High
Bradford 
6-3 Penistone Grammar
Sheffield 
506  Rock Ferry High ()
Birkenhead
Rock Ferry win 8-7 on penalties 
0-0 St Francis Xavier
Liverpool 
(aet)
507  Parrs Wood Technology
Manchester 
2-1 Campion RC High
Liverpool 
508  St Bede's Boys Grammar
Bradford 
1-4 St Bede's RC High
Blackburn 
509  Crompton House
Oldham 
1-2 Cardinal Heenan
Liverpool 
510  Alsager
Cheshire 
3-4 Priestnall High
Stockport 
511  Valley
Worksop 
0-2 Whitgift
Grimsby 
512  Trinity
Nottingham 
6-1 Skegness Grammar
Lincolnshire 
513  New College
Leicester 
2-0 Lodge Park Technology
Corby 
514  Woodlands
Coventry 
5-2 Hartshill
Nuneaton 
515  Holden Lane High
Stoke-on-Trent 
3-4 St Thomas More
Willenhall 
516  Henley-in-Arden High
Warwickshire 
1-2 Lyndon
Solihull 
(aet)
517  Deepings
Peterborough 
1-5 Ousedale
Milton Keynes 
518  Stanground College
Peterborough 
0-4 Turnford (Cheshunt)
 
519  Charters
Ascot 
3-1 Cheam High
Surrey 
520  Forest Hill
Lewisham 
5-2 Chiswick Community
London 
521  Goffs School
Cheshunt 
5-2 Whitefield
London 
522  Sanders Draper
Hornchurch 
5-1 King Edward VI
Bury St Edmunds 
523  Stoke High
Ipswich 
1-8 Roding Valley
Loughton 
524  Dover Grammar
Kent 
5-4 Kelsey Park
Beckenham 
(aet)
525  Tunbridge Wells Grammar
Kent 
2-4 Howard
Gillingham 
526  Hove Park Upper
Sussex 
2-0 Chichester High
Sussex 
527  John Hampden Grammar
High Wycombe
John Hampden won 3-2 on penalties 
2-2 Prospect Technology College (Reading)
 
(aet)
528  Wheatley Park
Oxford 
6-1 Sheldon
Chippenham 
529  Chilton Trinity
Bridgwater 
1-3 Writhlington
Radstock 
530  Brislington
Bristol 
0-2 North Bromsgrove
Worcestershire 
531  Costello Technical College
Basingstoke 
4-1 St Peter's (Bournemouth)
 
532  Eggbuckland
Plymouth 
5-0 Park
Barnstaple 


ROUND SIX - Results

Match Home Team Score Away Team Fixture
601  Houghton Kepier
Houghton-le-Spring 
1-2 William Howard
Brampton 
602  Ian Ramsey CE High
Stockton on Tees 
0-1 Balby Carr
Doncaster 
603  Hanson High
Bradford 
0-3 Rock Ferry
Liverpool 
604  Parrs Wood Technology
Manchester 
2-1 St Bede's RC High
Blackburn 
605  Cardinal Heenan
Liverpool 
3-0 Priestnall High
Stockport 
606  Whitgift
Grimsby 
3-4 Trinity
Nottingham 
(aet)
607  New College
Leicester 
1-2 Woodlands
Coventry 
608  St Thomas More
Willenhall 
4-5 Lyndon
Solihull 
609  Ousedale
Milton Keynes 
1-0 Turnford
Cheshunt 
610  Charters
Ascot 
1-5 Forest Hill
Lewisham 
611  Goffs School
Cheshunt 
2-2 Sanders Draper
Hornchurch
Sanders Draper won 4-2 on penalties 
612  Roding Valley
Loughton 
6-1 Dover Grammar
Kent 
613  Howard School
Gillingham 
3-4 Hove Park Upper
Sussex 
(aet)
614  John Hampden Grammar
High Wycombe 
1-5 Wheatley Park
Oxford 
615  Writhlington
Radstock 
0-1 North Bromsgrove
Worcestershire 
616  Costello Technical
Basingstoke 
3-1 Eggbuckland School
Plymouth 


ROUND SEVEN - Results

Match Home Team Score Away Team Fixture
701  William Howard
Brampton 
1-2 Balby Carr
Doncaster 
(aet)
702  Rock Ferry
Liverpool 
3-0 Parrs Wood Technology
Manchester 
703  Cardinal Heenan
Liverpool 
4-2 Trinity
Nottingham 
704  Woodlands
Coventry 
1-2 Lyndon
Solihull 
705  Ousedale
Milton Keynes 
1-2 Forest Hill
Lewisham 
(aet)
706  Sanders Draper
Hornchurch 
1-2 Roding Valley
Loughton 
707  Hove Park Upper
Sussex 
5-0 Wheatley Park
Oxford 
708  North Bromsgrove School
Worcestershire 
0-1 Costello Technical
Basingstoke 


QUARTER-FINALS - Results

Match Home Team Score Away Team Fixture
801  Lyndon
Solihull 
1-2 Rock Ferry
Birkenhead 
802  Balby Carr
Doncaster 
0-1 Cardinal Heenan (Liverpool)
 
803  Hove Park Upper
Sussex 
0-0 Costello Technical
Basingstoke
Costello won 2-4 on penalties 
(aet)
804  Forest Hill
Lewisham 
5-5 Roding Valley
Essex
Roding Valley won 2-4 on penalties 
(aet)


SEMI-FINALS - Results

Match Home Team Score Away Team Fixture
901  Cardinal Heenan
Liverpool 
3-1 Rock Ferry
Birkenhead 
902  Costello Technical
Baskingstoke 
2-5 Roding Valley
Essex 


FINAL - Wednesday 28 April 2004 at Northampton Town FC

Match Home Team Score Away Team Fixture
final  Cardinal Heenan
Liverpool 
Jamie Rolt
1-1
(aet)
Roding Valley
Essex 
Joe Holt
28.04.04
Player of the Match : Lee Sawyer (Roding Valley) award presented by ESFA Chairman Phil Harding.

Top

Top

We use cookies to improve your online experience. For information on the cookies we use and for details on how we process your personal information, please see our cookie policy and privacy policy. By continuing to use our website you consent to us using cookies.