2020-2021 Competitions
ESFA Girls Under 16 Schools’ Cup
Girls competition - Years 10 and 11 Only
Number of rounds: 7
Teams entered: 93
Round 1
Number of fixtures : 64
Number of Legs per fixture : 1
Draw published on Friday 9th October 2020 at 13:00 hrs.
Ties to be played on or before Saturday 27th February 2021.
- 1.01
- Kesteven & Sleaford High School Selective AcademyKESTEVEN vBYE
- 1.02
- date:
- T.B.A.
- Millfield SchoolMID SOMERSET vHolyrood AcademyYEOVIL
- 1.03
- date:
- T.B.A.
- Neston High SchoolELLESMERE PORT vRainhill High SchoolST HELENS
- 1.04
- date:
- T.B.A.
- Clayton Hall AcademyNEWCASTLE UNDER LYME vQueen Elizabeth´s Grammar SchoolAMBER VALLEY
- 1.05
- date:
- T.B.A.
- The Winston Churchill School A Specialist Sports CollegeWOKING vChrist´s College, GuildfordGUILDFORD & DISTRICT
- 1.06
- date:
- not known
- St Aidan´s CofE High SchoolHARROGATE & CRAVENFT0 - 1.St John Fisher RC High SchoolHARROGATE & CRAVEN
- HT0 - 1
- FT0 - 1
- 1.07
- date:
- T.B.A.
- Etonbury AcademyBEDFORD & DISTRICT vRedborne Upper School & Community CollegeBEDFORD & DISTRICT
- 1.08
- date:
- T.B.A.
- The Burton Borough SchoolTELFORD & WREKIN vThomas Telford SchoolTELFORD & WREKIN
- 1.09
- Wootton Park SchoolNORTHAMPTON vBYE
- 1.10
- date:
- T.B.A.
- Penistone Grammar SchoolBARNSLEY vThe Crompton House CofE AcademyOLDHAM
- 1.11
- Montgomery High SchoolBLACKPOOL FYLDE & WYRE vBYE
- 1.12
- date:
- not known
- East Leake AcademySOUTH NOTTSFT1 - 0.Redhill AcademySOUTH NOTTS
- HT1 - 0
- FT1 - 0
- 1.13
- date:
- T.B.A.
- Royal Docks AcademyNEWHAM vThe Sydney Russell SchoolBARKING & DAGENHAM
- 1.14
- The Nelson Thomlinson SchoolALLERDALE vBYE
- 1.15
- date:
- T.B.A.
- Ringwood School AcademyBOURNEMOUTH vThe Mountbatten SchoolEASTLEIGH & WINCHESTER
- 1.16
- date:
- T.B.A.
- Claydon High SchoolIPSWICH & SOUTH SUFFOLK vBury St Edmunds County Upper SchoolSOUTH WEST SUFFOLK
- 1.17
- date:
- T.B.A.
- Chesham Grammar SchoolCHILTERN & SOUTH BUCKS vMaiden Erlegh Chiltern EdgeVALE OF WHITE HORSE
- 1.18
- date:
- T.B.A.
- South Axholme AcademySCUNTHORPE vMaltby AcademyROTHERHAM
- 1.19
- date:
- T.B.A.
- Brampton Manor AcademyNEWHAM vEmerson Park AcademyHAVERING
- 1.20
- Hellesdon High SchoolNORWICH vBYE
- 1.21
- date:
- T.B.A.
- Bishop Heber High SchoolCHESTER vSandbach High School & VI Form CollegeSOUTH CHESHIRE
- 1.22
- date:
- T.B.A.
- Overton Grange SchoolSUTTON vGreig City AcademyHARINGEY
- 1.23
- date:
- not known
- Longdean SchoolDACORUMFT1 - 0.Sir John Lawes SchoolST ALBANS
- HT1 - 0
- FT1 - 0
- 1.24
- date:
- 13.01.2021
- venue:
- Bohunt School Wokingham
- kick-off:
- 16:15
- Bohunt School WokinghamREADING vGeorge Abbot SchoolGUILDFORD & DISTRICT
- 1.25
- Royal Wootton Bassett AcademySWINDON vBYE
- 1.26
- date:
- T.B.A.
- Harris Academy FalconwoodNORTH KENT vColoma Convent Girls´ SchoolCROYDON
- 1.27
- date:
- T.B.A.
- Durham Johnston SchoolBISHOP AUCKLAND vAcklam Grange SchoolMIDDLESBROUGH
- 1.28
- St Ivo SchoolHUNTINGDON vBYE
- 1.29
- South Hunsley School & VI Form CollegeEAST RIDING vBYE
- 1.30
- Lutterworth CollegeBLABY & HARBOROUGH vBYE
- 1.31
- Manchester High School for GirlsMANCHESTER vBYE
- 1.32
- Shenfield High SchoolCHELMSFORD & MID ESSEX vBYE
- 1.33
- The Coopers´ Company & Coborn SchoolHAVERING vBYE
- 1.34
- date:
- T.B.A.
- The Priory SchoolSHREWSBURY & DISTRICT vCharlton SchoolTELFORD & WREKIN
- 1.35
- The Marlborough CofE SchoolTHIS ACCOUNT NEEDS DELETING vBYE
- 1.36
- Sandwell AcademySANDWELL vBYE
- 1.37
- Lightcliffe AcademyCALDERDALE vBYE
- 1.38
- Meadowhead School Academy TrustSHEFFIELD vBYE
- 1.39
- Rainford High Technology CollegeST HELENS vBYE
- 1.40
- Longsands AcademyHUNTINGDON vBYE
- 1.41
- Brockington CollegeBLABY & HARBOROUGH vBYE
- 1.42
- Callington Community CollegeEAST CORNWALL vBYE
- 1.43
- date:
- T.B.A.
- Moorside High SchoolSALFORD vFlixton Girls SchoolTRAFFORD
- 1.44
- Samuel Whitbread AcademyBEDFORD & DISTRICT vBYE
- 1.45
- Great Sankey High SchoolWARRINGTON vBYE
- 1.46
- Torquay AcademyTORBAY & DISTRICT vBYE
- 1.47
- date:
- T.B.A.
- Beauchamps High SchoolBASILDON & DISTRICT vThe King John SchoolSOUTH EAST ESSEX
- 1.48
- LeAF StudioBOURNEMOUTH vBYE
- 1.49
- Wardle AcademyROCHDALE METRO vBYE
- 1.50
- North Bromsgrove High SchoolNORTH WORCESTERSHIRE vBYE
- 1.51
- Mangotsfield SchoolBRISTOL & SOUTH GLOUCESTERSHIRE vBYE
- 1.52
- date:
- T.B.A.
- Kingston Grammar SchoolKINGSTON vRoyal Alexandra & Albert SchoolSOUTH SURREY
- 1.53
- Myton SchoolMID & SOUTH WARWICKSHIRE vBYE
- 1.54
- Sandringham SchoolST ALBANS vBYE
- 1.55
- Forest SchoolWALTHAM FOREST vBYE
- 1.56
- date:
- T.B.A.
- Penryn CollegeWEST CORNWALL vPool AcademyWEST CORNWALL
- 1.57
- Mossbourne Community AcademyHACKNEY vBYE
- 1.58
- The ChaseWORCESTERSHIRE WEST vBYE
- 1.59
- date:
- T.B.A.
- St Monica´s RC High SchoolBURY METRO vWright Robinson CollegeMANCHESTER
- 1.60
- Hungerhill SchoolDONCASTER vBYE
- 1.61
- Vandyke Upper School & Community CollegeLUTON & SOUTH BEDFORDSHIRE vBYE
- 1.62
- King Henry SchoolNORTH KENT vBYE
- 1.63
- Ivybridge Community CollegePLYMOUTH vBYE
- 1.64
- High Tunstall College of ScienceHARTLEPOOL vBYE
KEY
v : match awaiting result.
- : result confirmed by ESFA Competition Department.
< : result confirmed, Home team awarded win, Away team withdrew / disqualified - see fixture note for explanation.
> : result confirmed, Away team awarded win, Home team withdrew / disqualified - see fixture note for explanation.
x : result confirmed, both teams disqualified - see fixture note for explanation.
Place mouse pointer over fixture score to reveal goalscorer names and fixture note.