13 Nov 2010

2007-2008 Competitions

ESFA UNDER 12 SCHOOLS’ CUP FOR BOYS

(Year 7 only)

NATIONAL DRAW

Round 1 > Round 2 > Round 3 > Round 4 > Round 5 > Round 6 > Round 7 > Quarter Final > Semi Final > Final

Show ROUND ONE RESULTS

Ties to be played on or before Saturday 29 September 2007

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
1001 Trinity School
Carlisle
0-2 Churchill Community College
Wallsend
15.10.07
1002 Walker Technology College
Newcastle-upon-Tyne
- Bye
1003 St John’s RC School
Bishop Auckland
2-0 Gosforth East Middle School
Newcastle-upon-Tyne
1004 Seaton Burn College
Newcastle-upon-Tyne
- Bye
1005 Hermitage School
Chester-le-Street
0-8 Gosforth Central Middle School
Newcastle-upon-Tyne
26.09.07
1006 St Aidan’s Catholic School
Sunderland
- Bye
1007 St Thomas More School
North Shields
0-1 St Wilfrid’s RC School
South Shields
28.09.07
1008 St Cuthbert’s High School
Newcastle-upon-Tyne
- Team Z
1009 Heaton Manor School
Newcastle-upon-Tyne
3-6 Whickham School & Sports College
Gateshead
24.09.07
1010 Shotton Hall School
Peterlee
- Bye
1011 William Howard School
Brampton
3-3
FT
3-3
AET
4-5
Pen
Valley Gardens Middle School
Whitley Bay
01.10.07
1012 Carmel RC Technology College
Darlington
- Bye
1013 Kenton School
Newcastle-upon-Tyne
0-1 St Bede’s RC School
Lanchester
1014 Dyke House School
Hartlepool
- Bye
1015 Thirsk School
North Yorkshire
1-11 Garforth Community College
Leeds
03.10.07
1016 Longfield School
Darlington
- Team Z
1017 St Bede’s Catholic Grammar School
Bradford
4-2 Allertonshire School
Northallerton
28.09.07
1018 Byedales Technology College
Marske-by-the-Sea
- Bye
1019 Rye Hills Secondary School
Redcar
9-0 George Pindar Community School
Scarborough
18.09.07
1020 Conyers School
Stockton-on-Tees
- Bye
1021 English Martyrs School
Hartlepool
5-2 Tadcaster Grammar School
North Yorkshire
26.09.07
1022 St Michael’s RC School
Stockton-on-Tees
- Bye
1023 Houghton Kepier School
Houghton-le-Spring
4-6 Laurence Jackson School
Guisborough
21.09.07
1024 Temple Moor High School
Leeds
- Team Z
1025 Boroughbridge High School
York
0-1 Northfield School & Sports College
Stockton-on-Tees
29.09.07
1026 Norton College
Malton
- Bye
1027 Winifred Holtby School
Hull
10-1 Featherstone Technology College
West Yorkshire
20.09.07
1028 Castleford High School
West Yorkshire
- Bye
1029 Nunthorpe School
Middlesbrough
3-2 St John Fisher Catholic High School
Harrogate
28.09.07
1030 Kings Manor School
Middlesbrough
- Bye
1031 Stokesley School
North Yorkshire
5-0 Macmillan Academy
Middlesbrough
26.09.07
1032 Ormesby School
Middlesbrough
- Team Z
1033 Bridlington School Sports College
Humberside
2-9 Brayton College
Selby
27.09.07
1034 Middlefield School of Technology
Gainsborough
- Bye
1035 South Holderness School
Hull
4-3 Wetherby High School
West Yorkshire
24.09.07
1036 Headlands School
Bridlington
- Bye
1037 Driffield School
Humberside
2-1 Minsthorpe Community College
Pontefract
01.10.07
1038 Hessle High School
Humberside
- Bye
1039 St Wilfrid’s Catholic High School
Pontefract
3-1 South Hunsley High School
North Ferriby
21.09.07
1040 Wolfreton School
Hull
- Team Z
1041 Andrew Marvell Business College
Hull
5-0 Woldgate College
York
27.09.07
1042 Malet Lambert School
Hull
- Bye
1043 Allerton Grange School
Leeds
- Longcroft School
Beverley **
1044 Birkbeck School & Community Arts College
Louth
- Bye
1045 Harper Green School
Bolton
0-0
FT
0-0
AET
1-4
Pen
Brooksbank School Sports College
Elland
26.09.07
1046 Oakbank School
Keighley
- Bye
1047 Sheffield Springs Academy
Sheffield
1-12 Ossett High School
West Yorkshire
29.09.07
1048 Beckfoot School
Bingley
- Team Z
1049 Wingfield School
Rotherham
4-3 Kettlethorpe High School
Wakefield
24.09.07
1050 Notre Dame High School
Sheffield
- Bye
1051 Ecclesfield School
Sheffield
1-5 Corpus Christi College
Leeds
21.09.07
1052 Hanson School
Bradford
- Bye
1053 Chaucer School
Sheffield
2-7 Kingstone School
Barnsley
27.09.07
1054 Yorkshire Martyrs Community College
Bradford
- Bye
1055 Priory School & Sports College
Barnsley
12-3 Thornton Grammar School & Sports College
Bradford
17.09.07
1056 Tong School
Bradford
- Team Z
1057 Farnley Park High School
Leeds
6-0 Meadowhead School
Sheffield
19.09.07
1058 Hipperholme & Lightcliffe High School
Halifax
- Bye
1059 Oakwood School
Rotherham
1-2 Buttershaw Business & Enterprise College
Bradford
27.09.07
1060 Bradfield School
Sheffield
- Bye
1061 Castle Hall School
Mirfield
1-6 Penistone Grammar School
Sheffield
27.09.07
1062 Spen Valley Sports College
Liversedge
- Bye
1063 Silverdale School
Sheffield
2-5 Earlsheaton High School
Dewsbury
27.09.07
1064 Mirfield Free Grammar School
West Yorkshire
- Team Z
1065 St John Fisher Catholic High School
Dewsbury
1-7 Rawmarsh School
Rotherham
29..09.07
1066 Silcoates School
Wakefield
- Bye
1067 Tapton School
Sheffield
0-6 Hemsworth Arts & Community College
West Yorkshire
20.09.07
1068 Winterhill School
Rotherham
- Bye
1069 Humberston School
Grimsby
3-2 Don Valley High School
Doncaster
20.09.07
1070 Hungerhill School
Doncaster
- Bye
1071 McAuley Catholic High School
Doncaster
3-8 Healing Science College
Grimsby
24.09.07
1072 All Saints RC High School
Sheffield
- Team Z
1073 Heckmondwike Grammar School
West Yorkshire
0-1 Danum School Technology College
Doncaster
20.09.07
1074 Scissett Middle School
Huddersfield
- Bye
1075 Edlington School
Doncaster
3-2 St Bede’s RC School
Scunthorpe
27.09.07
1076 Clifton Community Arts School
Rotherham
- Bye
1077 Campsmount Technology College
Doncaster
3-0 Lindsey School
Grimsby
26.09.07
1078 High Storrs School
Sheffield
- Bye
1079 Hatfield School
Doncaster
0-14 Toll Bar Business & Enterprise College
Grimsby
20.09.07
1080 Skegness Grammar School
Lincolnshire
- Team Z
1081 Serlby Park School
Bircotes
3-4 Outwood Grange School
Wakefield
01.10.07
1082 Ridgewood High School
Doncaster
- Bye
1083 Brunts School
Mansfield
- Monks Dyke Technology College
Louth **
1084 Castle Hills Arts College
Gainsborough
- Bye
1085 Garibaldi College
Mansfield
1-0 Tibshelf Community School
Alfreton
1086 Robert Pattinson School
Lincoln
- Bye
1087 North Axholme School
Scunthorpe
1-0 North Kesteven School
Lincoln
1088 Shirebrook School
Mansfield
- Team Z
1089 Joseph Whitaker School
Mansfield
1-0 William Farr School
Lincoln
27.09.07
1090 St Mary’s RC High School
Chesterfield
- Bye
1091 Trinity RC School
Nottingham
7-1 Tupton Hall School
Chesterfield
26.09.07
1092 Woodbrook Vale High School
Loughborough
- Bye
1093 Bolsover School
Chesterfield
2-9 Becket School
Nottingham
28.09.07
1094 George Spencer Foundation School
Nottingham
- Bye
1095 Frederick Gent School
Alfreton
1-8 South Wigston High School
Leicestershire
28.09.07
1096 Caludon Castle School
Coventry
- Team Z
1097 Eckington School
Sheffield
0-9 Lady Manners School
Bakewell
28.09.07
1098 Castle Rock High School
Coalville
- Bye
1099 Netherthorpe School
Chesterfield
3-4 West Bridgford School
Nottingham
01.10.07
1100 West Park Community School
Derby
- Bye
1101 Redmoor High School
Hinckley
- Lyng Hall School
Coventry **
1102 Friesland School
Nottingham
- Bye
1103 Lancaster School
Leicester
3-2 Long Eaton School
Nottingham
05.10.07
1104 Heritage Community School
Chesterfield
- Team Z
1105 Kibworth High School
Kibworth Beauchamp
4-3 Lees Brook Community Sports College
Derby
21.09.07
1106 Newbridge High School
Coalville
- Bye
1107 Wreake Valley Community College
Syston
3-4 Chellaston School
Derby
24.09.07
1108 Swanwick Hall School
Alfreton
- Bye
1109 John Port School
Derby
1-0 Central Technology & Sports College
Grantham
1110 Brooke Weston City Technology College
Corby
- Bye
1111 South Charnwood High School
Markfield
1-7 John Spendluffe Technology College
Alford
28.09.07
1112 John Ferneley High School
Melton Mowbray
- Team Z
1113 De Lisle RC School
Loughborough
4-5 Bishop Ullathorne School
Coventry
02.10.07
1114 King Edward VII School
Melton Mowbray
- Bye
1115 Sawtry Community College
Huntingdon
1-0 Giles School
Boston
03.10.07
1116 Wrenn School
Wellingborough
- Bye
1117 Casterton Business & Enterprise College
Stamford
3-4 Deepings School
Peterborough
20.09.07
1118 Heathfield High School
Leicester
- Bye
1119 St John Fisher RC School
Peterborough
0-1 King’s School
Grantham
10.09.07
1120 Bourne Grammar School
Lincolnshire
- Team Z
1121 Avon Valley School
Rugby **
- Harris School
Rugby
1122 Huxlow Science College
Irthlingborough
- Bye
1123 Alderman Smith School
Nuneaton
- Bye
1124 Hartshill School
Nuneaton
- Bye
1125 Aylesford School
Warwick
1-6 Tudor Grange School
Solihull
26.09.07
1126 Kenilworth School
Warwickshire
- Bye
1127 Lode Heath School & Sports College
Solihull
4-4
FT
4-4
AET
3-4
Pen
Henley-in-Arden High School
Warwickshire
26.09.07
1128 Stratford-upon-Avon High School
Warwickshire
- Team Z
1129 St Benedict’s Catholic High School
Whitehaven
6-3 St Aidan’s County High School
Carlisle
25.09.07
1130 Southfield Technology College
Workington
- Bye
1131 Appleby Grammar School
Cumbria
0-10 High Tunstall School
Hartlepool
20.09.07
1132 Stainburn School & Science College
Workington
- Bye
1133 Dowdales School
Dalton-in-Furness
1-0 Nelson Thomlinson School
Wigton
28.09.07
1134 Whitehaven School
Cumbria
- Bye
1135 Ulverston Victoria High School
Ulverston
1-0 St Wilfrid’s CE High School
Blackburn
01.10.07
1136 Parkview School
Barrow-in-Furness
- Team Z
1137 Walney School
Barrow-in-Furness
0-1 Darwen Vale High School
Darwen
1138 St Bede’s RC High School
Blackburn
- Bye
1139 Ashton Community Science College
Preston
5-3 St Bernard’s Catholic High School
Barrow-in-Furness
27.09.07
1140 Queen Katherine School
Kendal
- Bye
1141 Kirkbie Kendal School
Kendal
0-6 Our Lady Queen of Peace High School
Skelmersdale
26.09.07
1142 Ribblesdale High Technology College
Clitheroe
- Bye
1143 Queen Elizabeth High School
Kirkby Lonsdale
1-0 Queen Elizabeth’s Grammar School
Blackburn
01.10.07
1144 Rainhill High School
Prescot
- Team Z
1145 Archbishop Beck Catholic College
Liverpool
8-1 Elton High School
Bury
02.10.07
1146 St James CE School & Sports College
Bolton
- Bye
1147 Alder Grange High School
Rossendale
1-7 Thornleigh Salesian Sports College
Bolton
24.09.07
1148 Unity College
Burnley
- Bye
1149 St Catherine’s Catholic High School
Halifax
7-1 Bacup & Rawtenstall Grammar School
Rossendale
22.09.07
1150 Fearns Community Sports College
Bacup
- Bye
1151 Blessed Trinity RC Sports College
Burnley
6-3 Bury Grammar School
Greater Manchester
26.09.07
1152 St Augustine’s School
Clitheroe
- Team Z
1153 Clitheroe Royal Grammar School
Lancashire
5-3 Radclyffe School
Oldham
28.09.07
1154 Haslingden High School
Rossendale
- Bye
1155 Crompton House School
Oldham
1-0 Mount Carmel RC High School
Accrington
1156 Moorhead Sports College
Accrington
- Bye
1157 Leyland St Mary’s Technology College
Leyland
2-5 Sharples School
Bolton
04.10.07
1158 Birkdale High School
Southport
- Bye
1159 Royton & Crompton School
Oldham
1-1
FT
1-1
AET
2-3
Pen
Salendine Nook High School
Huddersfield
01.10.07
1160 Derby High School
Bury
- Team Z
1161 Southlands High School
Chorley
3-0 Hulme Grammar School
Oldham
27.09.07
1162 Sandbach School
Cheshire
- Bye
1163 Holmfirth High School
West Yorkshire
- St Philip Howard Sports College
Glossop **
1164 Our Lady’s RC High School
Oldham
- Bye
1165 St Joseph’s Sports College
Bolton
11-0 Meols Cop High School
Southport
17.09.07
1166 Blue Coat School
Oldham
- Bye
1167 St Paul’s RC High School
Manchester
1-5 All Saints RC High School
Kirkby
10.10.07
1168 Holy Family Catholic High School
Liverpool
- Team Z
1169 Savio High School
Bootle
3-1 Fairfield High School
Widnes
29.09.07
1170 Byrchall High School
Wigan
- Bye
1171 Heywood Community School
Greater Manchester
0-20 Alsop High School
Liverpool
29.09.07
1172 Swinton High School
Manchester
- Team Z
1173 St Benedict’s College
Liverpool
8-1 Little Lever School
Bolton
22.09.07
1174 Maghull High School
Liverpool
- Bye
1175 Audenshaw School
Manchester
1-0 Calderstones School
Liverpool
29.09.07
1176 Middleton Technology School
Manchester
- Team Z
1177 Trinity CE High School
Manchester
0-4 St Francis Xavier College
Liverpool
02.10.07
1178 Chesterfield High School
Liverpool
- Bye
1179 De La Salle School
Liverpool
4-2 North Manchester High School for Boys
Manchester
30.09.07
1180 St Thomas More RC College
Manchester
- Bye
1181 St Bede’s College
Manchester
1-0 St Margaret’s CE High School
Liverpool
26.09.07
1182 Range High School
Liverpool
- Bye
1183 Cardinal Heenan Sports College
Liverpool
1-0 West Hill School
Stalybridge
27.09.07
1184 Chorlton High School
Manchester
- Team Z
1185 Halewood College
Liverpool
0-0
FT
0-1
AET
Ashton on Mersey School
Manchester
11.10.07
1186 West Derby Comprehensive School
Liverpool
- Bye
1187 Parrs Wood High School
Manchester
5-8 Mosslands School
Wirral
24.09.07
1188 Abraham Moss High School
Manchester
- Bye
1189 Wright Robinson Sports College
Manchester **
- Woodchurch High School
Birkenhead
27.09.07
1190 Reddish Vale Technology College
Stockport
- Bye
1191 St Peter’s RC High School
Manchester
1-0 All Hallows High School
Macclesfield
01.10.07
1192 St Peter’s Catholic High School
Wigan
- Team Z
1193 Cardinal Langley RC High School
Manchester
5-7 Helsby High School
Warrington
19.09.07
1194 William Beamont Sports College
Warrington
- Bye
1195 Newall Green High School
Manchester
- Park High School
Birkenhead **
1196 Wellacre Technology College
Manchester
- Bye
1197 St Patrick’s RC High School
Manchester
0-1 Whitby High School
Ellesmere Port
20.09.07
1198 Cheshire Oaks High School
South Wirral
- Bye
1199 Catholic High School
Chester
0-5 St Monica’s High School
Manchester
25.09.07
1200 St Matthew’s RC High School
Manchester
- Team Z
1201 Alder Community High School
Hyde
1-0 Newsome High School & Sports College
Huddersfield
29.09.07
1202 MIddlewich High School
Cheshire
- Bye
1203 Great Sankey High School
Warrington
- Bye
1204 Priestnall School
Stockport
- Bye
1205 Failsworth Sports College
Manchester
5-2 St Peter & Paul RC Catholic College
Widnes
27.09.07
1206 Poynton High School
Cheshire
- Bye
1207 Ellesmere Port Catholic High School
Cheshire
1-0 Lostock College
Manchester
25.09.07
1208 Barlow RC High School
Manchester
- Team Z
1209 Abraham Guest Sports College
Orrell
3-3
FT
3-3
AET
10-9
Pen
Kings School
Chester
11.09.07
1210 Longdendale Community Language College
Hyde
- Bye
1211 Blessed Thomas Holford College
Altrincham
11-0 Ellesmere Port Specialist School
Cheshire
03.10.07
1212 Grange Comprehensive School
Runcorn
- Team Z
1213 Wilmslow High School
Cheshire
5-0 St John Fisher High School
Newcastle-under-Lyme
1214 Lymm High School
Cheshire
- Bye
1215 St Thomas More School
Crewe
5-2 St Margaret Ward Catholic School
Stoke-on-Trent
02.10.07
1216 Cheslyn Hay Community High School
Cannock
- Team Z
1217 Hartford High School
Northwich
7-7
FT
7-7
AET
1-3
Pen
Sir Thomas Boughey School
Newcastle under Lyme
28.09.07
1218 Grange Grammar School
Northwich
- Bye
1219 Fallibroome High School
Macclesfield
7-1 Holden Lane Sports College
Stoke-on-Trent
19.09.07
1220 County High School Leftwich
Northwich
- Bye
1221 Weaverham High School
Northwich
3-4 Painsley Catholic High School
Stoke-on-Trent
21.09.07
1222 Tytherington High School
Macclesfield
- Bye
1223 Sir William Stanier Community School
Crewe
3-2 Birches Head High School
Stoke-on-Trent
22.09.07
1224 Sir John Talbot’s School
Whitchurch
- Team Z
1225 Wolstanton High School
Newcastle-under-Lyme
5-0 Bishop Heber High School
Malpas
28.09.07
1226 Walton High School
Stafford
- Bye
1227 Wednesfield School
Wolverhampton
5-1 Weston Road High School
Stafford
24.09.07
1228 Sir Graham Balfour School
Stafford
- Bye
1229 Christ Church CE Middle School
Stone
0-1 Arthur Terry School
Sutton Coldfield
29.09.07
1230 Belvidere School
Shrewsbury
- Bye
1231 Sandwell Academy
West Bromwich
0-9 Thomas Telford School
Telford
26.09.07
1232 Hodge Hill School
Birmingham
- Team Z
1233 Kingshurst City Technology College
Birmingham
11-0 Deansfield High School
Wolverhampton
11.10.07
1234 Haywood High School
Stoke-on-Trent
- Bye
1235 Bish2.09.07op Challenor RC School
Birmingham
7-1 Charlton School
Telford
24.09.07
1236 Marches School & Technology College
Oswestry
- Bye
1237 Hagley Park Sports College
Rugeley
6-1 Northicote High School
Wolverhampton
26.09.07
1238 Castle High School
Dudley
- Bye
1239 Blake Valley High School
Hednesford
1-0 Ounsdale High School
Wolverhampton
22.09.07
1240 Shire Oak School
Walsall
- Team Z
1241 Queensbridge School
Birmingham
- Alvechurch CE Middle School
Worcestershire **
1242 Four Dwellings High School
Birmingham
- Bye
1243 St Thomas More School
Willenhall
6-0 Barr Beacon Language College
Walsall
1244 Kingsmead Technology College
Cannock
- Bye
1245 Great Barr School
Birmingham
1-0 Willenhall School & Sports College
Staffordshire
1246 Dartmouth High School
Birmingham
- Bye
1247 Idsall School
Shifnal
4-0 Coseley School & Sports College
Bilston
26.09.07
1248 Shelfield Sports & Community College
Walsall
- Team Z
1249 Shireland Language College
Smethwick
0-12 Plantsbrook School
Sutton Coldfield
29.09.07
1250 Smiths Wood School
Birmingham
- Bye
1251 High Arcal School
Dudley
1-4 Christ College
Cheltenham
1252 Oldbury College of Sport
West Midlands
- Bye
1253 Rawlett Community Sports College
Tamworth **
- Park Hall School
Castle Bromwich
1254 Wilnecote High School
Tamworth
- Bye
1255 Myton School
Warwick
- Bye
1256 Belgrave High School
Tamworth
- Team Z
1257 Boston Grammar School
Lincolnshire
1-0 King Edward VII High School
Kings Lynn
20.09.07
1258 George Farmer Technology College
Holbeach
- Bye
1259 Voyager School
Peterborough
- Bye
1260 St George’s College of Technology
Sleaford
- Bye
1261 Stanground College
Peterborough
1-3 Carre’s Grammar School
Sleaford
1262 Haven High Technology College
Boston
- Bye
1263 Park High School
Kings Lynn
- Bye
1264 Gleed Boys School
Spalding
- Team Z
1265 Robert Manning Technology College
Bourne
2-3 Neale Wade Community College
March
25.09.07
1266 Cromwell Community College
Chatteris
- Bye
1267 St Ivo School
Huntingdon
- Bye
1268 St Guthlac School
Peterborough
- Bye
1269 Northampton School for Boys
Northamptonshire
1-0 Cottesloe School
Leighton Buzzard
25.09.07
1270 Roade School
Northampton
- Bye
1271 Kingsbrook School
Milton Keynes
- Bye
1272 Northampton Academy
Northamptonshire
- Team Z
1273 Duston School
Northampton
1-0 Sir Harry Smith Community College
Peterborough
21.09.07
1274 Campion School
Northampton
- Bye
1275 Kings Langley School
Hertfordshire
- Bye
1276 Arnold Middle School
Bedford
- Bye
1277 Icknield High School
Luton
- Bye
1278 Onslow St Audrey’s School
Hatfield
- Bye
1279 Robert Bruce Middle School
Bedford
- Bye
1280 Jack Hunt School
Peterborough
- Team Z
1281 Priory School
Hitchin
1-6 St Gregory’s Middle School
Bedford
28.09.07
1282 Lealands High School
Luton
- Bye
1283 Lincroft Middle School
Oakley
- Bye
1284 Mount Grace School
Potters Bar
- Bye
1285 Marlborough School
St Albans
2-0 Sir Frank Markham Community School
Milton Keynes
07.10.07
1286 Cardinal Newman School
Luton
- Bye
1287 St Joan of Arc Catholic School
Rickmansworth
- Bye
1288 Knights Templar School
Baldock
- Team Z
1289 Birchwood High School
Bishops Stortford **
- St Aloysius College
London N6
1290 Turnford School
Cheshunt
- Bye
1291 Chelmer Valley School
Chelmsford
- Bye
1292 Brittons School
Rainham
- Bye
1293 Rush Croft Sports College
Chingford
4-1 Mossbourne Community Academy
London E5
24.09.07
1294 Bridge Academy
London EC2
- Bye
1295 Kingsford Community School
East Ham
- Bye
1296 Langdon School
East Ham
- Team Z
1297 Stanway School
Colchester
11-2 Anglo European School
Ingatestone
20.09.07
1298 Eastbrook Comprehensive School
Dagenham
- Bye
1299 Thurleston High School
Ipswich
- Bye
1300 Costessey High School
Norwich
- Bye
1301 Saffron Walden County High School
Essex
1-0 Northgate High School
Dereham
26.09.07
1302 Flegg High School
Great Yarmouth
- Bye
1303 Passmores School & Technology College
Harlow
- Bye
1304 Aylsham High School
Norfolk
- Team Z
1305 Taverham High School
Norwich **
- Harris Middle School
Lowestoft
1306 Thomas Mills High School
Framlingham
- Bye
1307 Sprowston High School
Norwich
- Bye
1308 Gisleham Middle School
Lowestoft
- Bye
1309 Gable Hall School
Corringham
1-0 Northfleet School for Boys
Kent
12.10.07
1310 William Edwards Sports College
Grays
- Bye
1311 St Martin’s School
Brentwood
- Bye
1312 Stoke High School
Ipswich
- Team Z
1313 Copleston High School
Ipswich
1-4 Brentwood School
Essex
10.10.07
1314 Westbourne High School
Ipswich
- Bye
1315 Stewards School
Harlow
- Bye
1316 Bow School
London E3
- Bye
1317 Northgate High School
Ipswich
3-9 Eastwood School
Leigh-on-Sea
25.09.07
1318 All Saints RC Comprehensive School
Dagenham
- Bye
1319 Plume School
Malden
- Bye
1320 Brampton Manor School
Newham
- Team Z
1321 Cheyne Middle School
Sheerness
1-5 Barking Abbey School
Essex
19.09.07
1322 Bexley Business Academy
Erith
- Bye
1323 St Michael’s School
London SE16
- Bye
1324 Rokeby School
Stratford
- Bye
1325 Westcliff High School for Boys
Westcliff on Sea
1-0 St John’s RC Comprehensive School
Gravesend
1326 Kemnal Technology College
Sidcup
- Bye
1327 Fulston Manor School
Sittingbourne
- Bye
1328 Cumberland School Sports College
Newham
- Team Z
1329 Cardinal Pole RC School
London E9
1-0 Chafford Hundred Campus School
Grays
01.10.07
1330 St Bonaventure’s RC School
Newham
- Bye
1331 St Columba’s RC Boys’ School
Bexley
- Bye
1332 Abbs Cross School
Hornchurch
- Bye
1333 Thomas Tallis School
London SE3
3-2 Simon Langton Grammar School for Boys
Canterbury
25.09.07
1334 Shoeburyness High School
Essex
- Bye
1335 St Thomas More RC School
London SE9
- Bye
1336 Hurstmere School
Sidcup
- Team Z
1337 Shenfield High School
Brentwood
9-0 Harvey Grammar School
Folkestone
25.09.07
1338 Ravens Wood School
Bromley
- Bye
1339 Lilian Baylis Technology College
London SE11
- Bye
1340 Royal Docks Community School
Canning Town
- Bye
1341 Jo Richardson Community School
Dagenham
3-2 Sheredes School
Hoddesdon
04.10.07
1342 Mayflower High School
Billericay
- Bye
1343 Langdon Park School
London E14
- Bye
1344 Hackney Free & Parochial School
London E9
- Team Z
1345 George Green School
London E14
2-9 Dame Alice Owens School
Potters Bar
02.10.07
1346 Warren Comprehensive School
Romford
- Bye
1347 Priory Sports College
Orpington
- Bye
1348 Forest Hill School
London SE23
- Bye
1349 City of London Academy
London SE1
2-4 Bexley Grammar School
Welling
26.09.07
1350 Blackheath Bluecoat School
London SE3
- Bye
1351 Crofton School
London SE4
- Bye
1352 St Matthew Academy
London SE3
- Team Z
1353 Eltham Green School
London SE9
6-3 Kelsey Park School for Boys
Beckenham
28.09.07
1354 Wilmington Grammar School for Boys
Dartford
- Bye
1355 Bexleyheath School
Kent
- Bye
1356 Walworth Academy
London SE1
- Bye
1357 St Paul’s Academy
London SE2
1-3 Haberdashers’ Aske’s Knights Academy
Bromley
26.09.07
1358 Geoffrey Chaucer Technology College
London SE1
- Bye
1359 Bacons College
London SE16
- Bye
1360 Canon Palmer Catholic School
Ilford
- Team Z
1361 Sedgehill School
London SE6
4-9 Bishop Justus CE School
Bromley
28.09.07
1362 Dover Grammar School for Boys
Kent
- Bye
1363 Caterham High School
Ilford
- Bye
1364 Erith School
Kent
- Bye
1365 Angmering School
Littlehampton
- Maplesden Noakes School
Maidstone **
1366 Selsdon High School
Croydon
- Bye
1367 Hayesbrook School
Tonbridge
- Bye
1368 William Parker School
Hastings
- Team Z
1369 Tunbridge Wells Grammar School for Boys
Kent
2-2
FT
2-2
AET
4-5
Pen
Whitgift School
Croydon
16.10.07
1370 Fullbrook School
Addlestone
- Bye
1371 Stanley Park High School
Carshalton
- Bye
1372 Overton Grange School
Sutton
- Bye
1373 Bexhill High School
Sussex
4-2 Hampton School
Middlesex
04.10.07
1374 Orchards Middle School
Worthing
- Bye
1375 Woolmer Hill Technology College
Haslemere
- Bye
1376 Wyvern Technology College
Eastleigh
- Team Z
1377 Hounsdown School
Southampton
1-3 Dorothy Stringer High School
Brighton
25.09.07
1378 Felpham Community College
Bognor Regis
- Bye
1379 Hove Park School
Brighton
- Bye
1380 Wildern School
Southampton
- Bye
1381 Glyn Technology School
Ewell
1-0 Cornwallis School
Maidstone
26.09.07
1382 Westgate School
Winchester
- Bye
1383 Chichester High School for Boys
Sussex
- Bye
1384 Brighton Hill Community School
Basingstoke
- Team Z
1385 Teignmouth Community College
Devon
2-3 Truro School
Cornwall
25.09.07
1386 Launceston College
Cornwall
- Bye
1387 Saltash Community College
Cornwall
0-1 Torquay Boys Grammar School
Devon
1388 Wadebridge School
Cornwall
- Bye
1389 ISCA College of Arts & Media
Exeter
- Callington Community College
Cornwall **
1390 Liskeard School & Community College
Cornwall
- Bye
1391 Pilton Community College
Barnstaple
5-2 Crispin School
Street
20.09.07
1392 Tiverton High School
Devon
- Team Z
1393 Stoke Damerel Community College
Plymouth
1-5 Worle Community College
Weston super Mare
20.09.07
1394 Minehead Middle School
Somerset
- Bye
1395 Exmouth Community College
Devon
14-0 Wyvern School
Weston super Mare
10.10.07
1396 Great Torrington School
Torrington
- Bye
1397 Danesfield CE Community School
Taunton **
- West Exe Technology College
Exeter
1398 Millfield Preparatory School
Glastonbury
- Bye
1399 St Peter’s CE High School
Exeter
0-3 Ivybridge Community College
Plymouth
28.09.07
1400 Wey Valley Sports College
Weymouth
- Team Z
1401 Queen Elizabeth Community College
Crediton
4-1 Churston Ferrers Grammar School
Brixham
06.10.07
1402 Hugh Sexey Middle School
Wedmore
- Bye
1403 Highcliffe School
Christchurch
3-2 Chilton Cantelo School
Yeovil
28.09.07
1404 Allenbourn Middle School
Wimborne Minster
- Bye
1405 Oakfield Middle School
Frome
3-6 St Peter’s School
Bournemouth
25.09.07
1406 Cranborne Middle School
Wimborne Minster
- Bye
1407 Emmanuel Middle School
Verwood
1-0 Stanchester Community School
Stoke sub Hamdon
15.10.07
1408 Winton Arts & Media College
Bournemouth
7-1 Wyvern College
Salisbury
25.09.07
1409 Greendown Community School
Swindon **
- Westfield Community School
Yeovil
1410 Bournemouth School
Dorset
- Bye
1411 Maiden Erlegh School
Reading
- Bye
1412 John Madejski Academy
Reading
- Bye
1413 Kennet School
Thatcham
4-2 Gosford Hill School
Oxford
17.10.07
1414 Bulmershe School
Reading
- Bye
1415 Park House Sports College
Newbury
- Bye
1416 Prospect College
Reading
- Team Z
1417 St Birinus School
Didcot
1-3 Grange School & Sports College
Bristol
27.09.07
1418 Peers School
Oxford
- Bye
1419 St Gregory the Great RC School
Oxford
- Bye
1420 City Academy
Bristol
- Bye
1421 Heywood Community School
Cinderford
3-8 St Mary’s RC High School
Hereford
26.09.07
1422 Wyebridge Sports College
Hereford
- Bye
1423 Whitecross High School
Hereford
- Bye
1424 Wyedean School
Chepstow
- Team Z
1425 Beechen Cliff School
Bath
3-4 Chipping Sodbury School
Bristol
27.09.07
1426 Broadlands School
Bristol
- Bye
1427 Norton Hill School
Bath
- Bye
1428 Downend Technology College
Bristol
- Bye
1429 Carterton Community College
Oxfordshire
7-3 Cirencester Kingshill School
Gloucestershire
26.09.07
1430 Withywood School
Bristol
- Bye
1431 Chew Valley School
Bristol
- Bye
1432 Gordano School
Portishead
- Team Z
1433 Wellsway School
Bristol
1-2 Marling School
Stroud
27.09.07
1434 Simon De Montford School
Evesham
- Bye
1435 St Bede’s Catholic Middle School
Redditch
- Bye
1436 Beaufort Community School
Gloucester
- Bye
1437 Minster College
Leominster
- Bewdley Community School
Worcestershire **
1438 Thomas Keble School
Stroud
- Bye
1439 Ipsley CE Middle School
Redditch
- Bye
1440 Churchdown School
Gloucester
- Team Z
1441 Cleeve School
Cheltenham
8-0 St Egwin’s CE Middle School
Evesham
27.09.07
1442 Stourport-on-Severn High School
Worcestershire
- Bye
1443 Archway School
Stroud
- Bye
1444 Baxter College
Kidderminster
- Bye
1445 Church Stretton School
Shropshire
3-3
FT
3-3
AET
3-4
Pen
St Michael’s CE Business College
Rowley Regis
01.10.07
1446 Bristnall Hall Technology College
Oldbury
- Bye
1447 Cardinal Newman Catholic School
Coventry
- Bye
1448 Oldbury Wells School
Bridgnorth
- Team Z
1449 Woodlands School & Sports College
Coventry
- Warriner School
Bloxham **
1450 Walkwood CE Middle School
Redditch
- Bye
1451 Banbury School
Oxfordshire
- Bye
1452 Chipping Norton School
Oxfordshire
- Bye
1453 Grange School
Aylesbury
6-2 Bicester Community College
Oxfordshire
26.09.07
1454 Icknield Community College
Watlington
- Bye
1455 North Oxfordshire Academy
Banbury
- Bye
1456 Void - Team Z
1457 Sir William Ramsey School
High Wycombe
2-0 Oxford Community School
Oxfordshire
27.09.07
1458 Marlborough School
Woodstock
- Bye
1459 Lord William’s School
Thame
- Bye
1460 Amersham School
Buckinghamshire
- Bye
1461 Wallingford School
Oxfordshire
2-1 Dr Challenor’s Grammar School
Amersham
27.09.07
1462 Mandeville School
Aylesbury
- Bye
1463 Cheney School
Oxford
- Bye
1464 Beaconsfield School
Buckinghamshire
- Team Z
1465 Cherwell School
Oxford
0-4 John Hampden Grammar School
High Wycombe
19.09.07
1466 Westgate School
Slough
- Bye
1467 Langleywood School
Langley
- Bye
1468 Drayton Manor High School
Ealing
- Bye
1469 Wye Valley School
Bourne End
2-6 Fortismere School
Muswell Hill
02.10.07
1470 JFS School
Harrow
- Bye
1471 Sir John Lawes School
Harpenden
- Bye
1472 Harefield Academy
Middlesex
- Team Z
1473 Charters School & Sports College
Ascot
2-6 St Clement Danes School
Rickmansworth
24.09.07
1474 Tomlinscote School
Frimley
- Bye
1475 Hinchley Wood School
Esher
- Bye
1476 Haverstock School
London NW3
- Bye
1477 Holloway School
London N7
7-1 Hertswood School
Borehamwood
26.09.07
1478 Hemel Hempstead School
Hertfordshire
- Bye
1479 Westminster Academy
London NW1
- Bye
1480 Astley Cooper School
Hemel Hempstead
- Team Z
1481 Finchley Catholic High School
Middlesex
2-3 Queens School
Watford
02.09.07
1482 St Thomas More Sports College
Wood Green
- Bye
1483 St Ignatius College
Enfield
- Bye
1484 Parkview Academy
Tottenham
- Bye
1485 Longdean School
Hemel Hempstead
2-2
FT
2-3
AET
Copland Community School
Wembley
24.09.07
1486 Islington Arts & Media School
London N4
- Bye
1487 Enfield Grammar School
Middlesex
0-1 John F Kennedy School
Hemel Hempstead
29.09.07
1488 Whitefield School
Cricklewood
- Team Z
1489 Holland Park School
London W8
1-11 Matthew Arnold School
Staines
11.10.07
1490 Queens Park Community School
Brent
- Bye
1491 Southfields Community College
London SW18
0-5 Chiswick Community School
Middlesex
29.09.07
1492 Carshalton Boys Sports College
Surrey
- Bye
1493 Gunnersbury RC Boys School
Brentford
9-0 Theale Green Community School
Reading
24.09.07
1494 St Crispin’s School
Wokingham
- Bye
1495 Wilsons School
Wallington
- West London Academy
Northolt **
1496 Lambeth Academy
London SW4
- Team Z
1497 Isleworth & Syon School
Middlesex
1-2 Furze Platt School
Maidenhead
21.09.07
1498 Glenthorne High School
Sutton
- Bye
1499 Hollyfield School
Surbiton
2-0 Garth Hill College
Bracknell
01.10.07
1500 Richard Challenor School
New Malden
- Bye
1501 Brakenhale School
Bracknell
- Southborough School
Surbiton **
1502 Raynes Park High School
Merton
- Bye
1503 Ernest Bevin College
London SW17
- Harris Academy Merton
Mitcham **
1504 Westminster City School
London SW1
- Team Z
1505 Norwood School
London SE19
- Esher CE High School
Surrey **
1506 Easthampstead Park School
Bracknell
- Bye
1507 Bognor Regis Community College
Sussex
1-0 Fort Hill Community School
Basingstoke
05.10.07
1508 Hazelwick School
Crawley
- Bye
1509 Bishop Luffa School
Chichester
0-4 Mountbatten School
Romsey
24.09.07
1510 Rutlish School
Merton
- Bye
1511 Winston Churchill School
Woking
5-1 Forest School
Winnersh
01.10.07
1512 Thomas Bennett Community College
Crawley
- Team Z

** Denotes winners of match decided on the toss of a coin after failing to play by the deadline date

 

Show ROUND TWO RESULTS

To be played on or before Saturday 13 October 2007

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
2001 Churchill Community College
Wallsend
1-6 Walker Technology College
Newcastle-upon-Tyne
29.10.07
2002 St John’s RC School
Bishop Auckland
8-0 Seaton Burn College
Newcastle-upon-Tyne
13.10.07
2003 Gosforth Central Middle School
Newcastle-upon-Tyne **
- St Aidan’s Catholic School
Sunderland
2004 St Wilfrid’s RC School
South Shields
0-6 St Cuthbert’s High School
Newcastle-upon-Tyne
22.10.07
2005 Whickham School & Sports College
Gateshead
4-2 Shotton Hall School
Peterlee
09.10.07
2006 Valley Gardens Middle School
Whitley Bay
1-0 Carmel RC Technology College
Darlington
13.10.07
2007 St Bede’s RC School
Lanchester
1-0 Dyke House School
Hartlepool
13.10.07
2008 Garforth Community College
Leeds
4-2 Longfield School
Darlington
17.10.07
2009 St Bede’s Catholic Grammar School
Bradford **
- Byedales Technology College
Marske-by-the-Sea
2010 Rye Hills Secondary School
Redcar
4-2 Conyers School
Stockton-on-Tees
12.10.07
2011 English Martyrs School
Hartlepool
4-1 St Michael’s RC School
Stockton-on-Tees
12.10.07
2012 Laurence Jackson School
Guisborough
0-1 Temple Moor High School
Leeds
13.10.07
2013 Northfield School & Sports College
Stockton-on-Tees
1-0 Norton College
Malton
17.10.07
2014 Winifred Holtby School
Hull
2-2
FT
3-2
AET
Castleford High School
West Yorkshire
11.10.07
2015 Nunthorpe School
Middlesbrough **
- Kings Manor School
Middlesbrough
2016 Stokesley School
North Yorkshire
11-2 Ormesby School
Middlesbrough
05.11.07
2017 Brayton College
Selby **
- Middlefield School of Technology
Gainsborough
2018 South Holderness School
Hull
6-4 Headlands School
Bridlington
11.10.07
2019 Driffield School
Humberside
6-2 Hessle High School
Humberside
16.10.07
2020 St Wilfrid’s Catholic High School
Pontefract
2-2
FT
3-3
AET
1-4
Pen
Wolfreton School
Hull
11.10.07
2021 Andrew Marvell Business College
Hull
3-1 Malet Lambert School
Hull
15.10.07
2022 Longcroft School
Beverley
0-1 Birkbeck School & Community Arts College
Louth
05.11.07
2023 Brooksbank School Sports College
Elland
2-0 Oakbank School
Keighley
18.10.07
2024 Ossett High School
West Yorkshire
6-4 Beckfoot School
Bingley
19.10.07
2025 Wingfield School
Rotherham
0-12 Notre Dame High School
Sheffield
19.10.07
2026 Corpus Christi College
Leeds
4-0 Hanson School
Bradford
18.10.07
2027 Kingstone School
Barnsley
14-1 Yorkshire Martyrs Community College
Bradford
08.11.07
2028 Priory School & Sports College
Barnsley
6-4 Tong School
Bradford
09.10.07
2029 Farnley Park High School
Leeds
7-2 Hipperholme & Lightcliffe High School
Halifax
13.10.07
2030 Buttershaw Business & Enterprise College
Bradford
0-0
FT
0-1
AET
Bradfield School
Sheffield
11.10.07
2031 Penistone Grammar School
Sheffield
7-2 Spen Valley Sports College
Liversedge
10.10.07
2032 Earlsheaton High School
Dewsbury
0-3 Mirfield Free Grammar School
West Yorkshire
10.10.07
2033 Rawmarsh School
Rotherham
1-0 Silcoates School
Wakefield
12.10.07
2034 Hemsworth Arts & Community College
West Yorkshire
4-2 Winterhill School
Rotherham
03.10.07
2035 Humberston School
Grimsby
4-1 Hungerhill School
Doncaster
11.10.07
2036 Healing Science College
Grimsby
6-6
FT
6-6
AET
5-6
Pen
All Saints RC High School
Sheffield
10.10.07
2037 Danum School Technology College
Doncaster
1-0 Scissett Middle School
Huddersfield
10.10.07
2038 Edlington School
Doncaster **
- Clifton Community Arts School
Rotherham
2039 Campsmount Technology College
Doncaster
3-2 High Storrs School
Sheffield
10.10.07
2040 Toll Bar Business & Enterprise College
Grimsby
5-0 Skegness Grammar School
Lincolnshire
12.10.07
2041 Outwood Grange School
Wakefield
4-4
FT
7-5
AET
Ridgewood High School
Doncaster
19.10.07
2042 Monks Dyke Technology College
Louth
- Castle Hills Arts College
Gainsborough **
2043 Garibaldi College
Mansfield
3-2 Robert Pattinson School
Lincoln
31.10.07
2044 North Axholme School
Scunthorpe
0-1 Shirebrook School
Mansfield
15.10.07
2045 Joseph Whitaker School
Mansfield
4-4
FT
4-4
AET
4-3
Pen
St Mary’s RC High School
Chesterfield
22.10.07
2046 Trinity RC School
Nottingham **
- Woodbrook Vale High School
Loughborough
19.11.07
2047 Becket School
Nottingham
6-1 George Spencer Foundation School
Nottingham
17.10.07
2048 South Wigston High School
Leicestershire
9-0 Caludon Castle School
Coventry
11.10.07
2049 Lady Manners School
Bakewell
6-6
FT
6-7
AET
Castle Rock High School
Coalville
15.10.07
2050 West Bridgford School
Nottingham
8-0 West Park Community School
Derby
22.10.07
2051 Lyng Hall School
Coventry
- Friesland School
Nottingham **
2052 Lancaster School
Leicester
4-2 Heritage Community School
Chesterfield
16.10.07
2053 Kibworth High School
Kibworth Beauchamp
15-0 Newbridge High School
Coalville
01.10.07
2054 Chellaston School
Derby
5-4 Swanwick Hall School
Alfreton
08.10.07
2055 John Port School
Derby **
- Brooke Weston City Technology College
Corby
30.10.07
2056 John Spendluffe Technology College
Alford
2-2
FT
4-2
AET
John Ferneley High School
Melton Mowbray
11.10.07
2057 Bishop Ullathorne School
Coventry
1-0 King Edward VII School
Melton Mowbray
10.10.07
2058 Sawtry Community College
Huntingdon
3-1 Wrenn School
Wellingborough
01.11.07
2059 Deepings School
Peterborough
1-0 Heathfield High School
Leicester
30.10.07
2060 King’s School
Grantham
5-4 Bourne Grammar School
Lincolnshire
31.10.07
2061 Avon Valley School
Rugby
- Huxlow Science College
Irthlingborough **
2062 Alderman Smith School
Nuneaton
5-4 Hartshill School
Nuneaton
25.10.07
2063 Tudor Grange School
Solihull
3-6 Kenilworth School
Warwickshire
17.10.07
2064 Henley-in-Arden High School
Warwickshire
6-3 Stratford-upon-Avon High School
Warwickshire
15.10.07
2065 St Benedict’s Catholic High School
Whitehaven
13-0 Southfield Technology College
Workington
10.10.07
2066 High Tunstall School
Hartlepool
2-0 Stainburn School & Science College
Workington
10.10.07
2067 Dowdales School
(Dalton
5-0 Whitehaven School
Cumbria
16.10.07
2068 Ulverston Victoria High School
Ulverston
1-1
FT
1-2
AET
Parkview School
Barrow-in-Furness
08.10.07
2069 Darwen Vale High School
Darwen
3-1 St Bede’s RC High School
Blackburn
25.10.07
2070 Ashton Community Science College
Preston **
- Queen Katherine School
Kendal
2071 Our Lady Queen of Peace High School
Skelmersdale
3-4 Ribblesdale High Technology College
Clitheroe
04.10.07
2072 Queen Elizabeth High School
Kirkby Lonsdale
0-7 Rainhill High School
Prescot
15.10.07
2073 Archbishop Beck Catholic College
Liverpool
3-3
FT
3-3
AET
4-3
Pen
St James CE School & Sports College
Bolton
09.10.07
2074 Thornleigh Salesian Sports College
Bolton **
- Unity College
Burnley
2075 St Catherine’s Catholic High School
Halifax
4-4
FT
4-4
AET
4-5
Pen
Fearns Community Sports College
Bacup
18.10.07
2076 Blessed Trinity RC Sports College
Burnley
2-3 St Augustine’s School
Clitheroe
16.10.07
2077 Clitheroe Royal Grammar School
Lancashire
8-2 Haslingden High School
Rossendale
13.10.07
2078 Crompton House School
Oldham
4-0 Moorhead Sports College
Accrington
16.10.07
2079 Sharples School
Bolton
2-2 Birkdale High School
Southport
19.10.07
2081 Southlands High School
Chorley
0-5 Sandbach School
Cheshire
31.10.07
2082 St Philip Howard Sports College
Glossop
1-2 Our Lady’s RC High School
Oldham
08.10.07
2083 St Joseph’s Sports College
Bolton
2-2
FT
2-2
AET
5-4
Pen
Blue Coat School
Oldham
06.10.07
2084 All Saints RC High School
Kirkby
2-0 Holy Family Catholic High School
Liverpool
17.10.07
2085 Savio High School
Bootle
1-0 Byrchall High School
Wigan
13.10.07
2086 Alsop High School
Liverpool
8-0 Swinton High School
Manchester
13.10.07
2087 St Benedict’s College
Liverpool
3-2 Maghull High School
Liverpool
01.10.07
2088 Audenshaw School
Manchester
1-2 Middleton Technology School
Manchester
12.10.07
2089 St Francis Xavier College
Liverpool
2-0 Chesterfield High School
Liverpool
17.10.07
2090 De La Salle School
Liverpool
4-0 St Thomas More RC College
Manchester
17.10.07
2091 St Bede’s College
Manchester
5-0 Range High School
Liverpool
10.10.07
2092 Cardinal Heenan Sports College
Liverpool
3-2 Chorlton High School
Manchester
13.10.07
2093 Ashton on Mersey School
Manchester
1-5 West Derby Comprehensive School
Liverpool
17.10.07
2094 Mosslands School
Wirral
6-0 Abraham Moss High School
Manchester
18.10.07
2095 Wright Robinson Sports College
Manchester
4-1 Reddish Vale Technology College
Stockport
02.11.07
2096 St Peter’s RC High School
Manchester
1-2 St Peter’s Catholic High School
Wigan
11.10.07
2097 Helsby High School
Warrington
9-1 William Beamont Sports College
Warrington
12.10.07
2098 Park High School
Birkenhead
0-1 Wellacre Technology College
Manchester
13.10.07
2099 Whitby High School
Ellesmere Port
1-0 Cheshire Oaks High School
South Wirral
13.10.07
2100 St Monica’s High School
Manchester
3-2 St Matthew’s RC High School
Manchester
13.10.07
2101 Alder Community High School
Hyde
3-0 MIddlewich High School
Cheshire
09.10.07
2102 Great Sankey High School
Warrington
1-5 Priestnall School
Stockport
20.10.07
2103 Failsworth Sports College
Manchester
6-0 Poynton High School
Cheshire
11.10.07
2104 Ellesmere Port Catholic High School
Cheshire
9-2 Barlow RC High School
Manchester
13.10.07
2105 Abraham Guest Sports College
Orrell
2-1 Longdendale Community Language College
Hyde
10.10.07
2106 Blessed Thomas Holford College
Altrincham **
- Grange Comprehensive School
Runcorn
2107 Wilmslow High School
Cheshire
3-2 Lymm High School
Cheshire
07.11.07
2108 St Thomas More School
Crewe
1-0 Cheslyn Hay Community High School
Cannock
15.10.07
2109 Sir Thomas Boughey School
Newcastle under Lyme
3-6 Grange Grammar School
Northwich
12.10.07
2110 Fallibroome High School
Macclesfield
4-0 County High School Leftwich
Northwich
17.10.07
2111 Painsley Catholic High School
Stoke-on-Trent
0-1 Tytherington High School
Macclesfield
2112 Sir William Stanier Community School
Crewe
9-0 Sir John Talbot’s School
Whitchurch
15.10.07
2113 Wolstanton High School
Newcastle-under-Lyme
2-5 Walton High School
Stafford
2114 Wednesfield School
Wolverhampton
5-2 Sir Graham Balfour School
Stafford
05.10.07
2115 Arthur Terry School
Sutton Coldfield
2-3 Belvidere School
Shrewsbury
18.10.07
2116 Thomas Telford School
Telford
8-1 Hodge Hill School
Birmingham
15.10.07
2117 Kingshurst City Technology College
Birmingham
9-0 Haywood High School
Stoke-on-Trent
15.10.07
2118 Bishop Challenor RC School
Birmingham
3-0 Marches School & Technology College
Oswestry
16.10.07
2119 Hagley Park Sports College
Rugeley
1-2 Castle High School
Dudley
11.10.07
2120 Blake Valley High School
Hednesford
1-0 Shire Oak School
Walsall
18.10.07
2121 Alvechurch CE Middle School
Worcestershire
- Four Dwellings High School
Birmingham **
2122 St Thomas More School
Willenhall
1-1
FT
2-3
AET
Kingsmead Technology College
Cannock
07.11.07
2123 Great Barr School
Birmingham
5-10 Dartmouth High School
Birmingham
15.10.07
2124 Idsall School
Shifnal
2-0 Shelfield Sports & Community College
Walsall
05.10.07
2125 Plantsbrook School
Sutton Coldfield **
- Smiths Wood School
Birmingham
2126 Christ College
Cheltenham
10-0 Oldbury College of Sport
West Midlands
30.10.07
2127 Rawlett Community Sports College
Tamworth
- Wilnecote High School
Tamworth **
2128 Myton School
Warwick
4-2 Belgrave High School
Tamworth
20.09.07
2129 Boston Grammar School
Lincolnshire
1-0 George Farmer Technology College
Holbeach
13.10.07
2130 Voyager School
Peterborough
4-0 St George’s College of Technology
Sleaford
11.10.07
2131 Carre’s Grammar School
Sleaford
3-4 Haven High Technology College
Boston
11.10.07
2132 Park High School
Kings Lynn
- Gleed Boys School
Spalding **
2133 Neale Wade Community College
March **
- Cromwell Community College
Chatteris
15.10.07
2134 St Ivo School
Huntingdon
10-1 St Guthlac School
Peterborough
15.10.07
2135 Northampton School for Boys
Northamptonshire
9-1 Roade School
Northampton
13.10.07
2136 Kingsbrook School
Milton Keynes
0-1 Northampton Academy
Northamptonshire
13.10.07
2137 Duston School
Northampton
0-3 Campion School
Northampton
15.10.07
2138 Kings Langley School
Hertfordshire
4-1 Arnold Middle School
Bedford
02.10.07
2139 Icknield High School
Luton
12-0 Onslow St Audrey’s School
Hatfield
02.10.07
2140 Robert Bruce Middle School
Bedford
1-0 Jack Hunt School
Peterborough
13.10.07
2141 St Gregory’s Middle School
Bedford
4-1 Lealands High School
Luton
09.10.07
2142 Lincroft Middle School
Oakley
6-0 Mount Grace School
Potters Bar
01.10.07
2143 Marlborough School
St Albans
- Cardinal Newman School
Luton **
2144 St Joan of Arc Catholic School
Rickmansworth
3-2 Knights Templar School
Baldock
24.09.07
2145 Birchwood High School
Bishops Stortford
- Turnford School
Cheshunt **
2146 Chelmer Valley School
Chelmsford **
- Brittons School
Rainham
2147 Rush Croft Sports College
Chingford
0-4 Bridge Academy
London EC2
31.10.07
2148 Kingsford Community School
East Ham
4-1 Langdon School
East Ham
19.10.07
2149 Stanway School
Colchester
3-3
FT
5-3
AET
Eastbrook Comprehensive School
Dagenham
11.10.07
2150 Thurleston High School
Ipswich
- Costessey High School
Norwich **
2151 Saffron Walden County High School
Essex
6-4 Flegg High School
Great Yarmouth
31.10.07
2152 Passmores School & Technology College
Harlow
2-5 Aylsham High School
Norfolk
24.09.07
2153 Taverham High School
Norwich
5-1 Thomas Mills High School
Framlingham
01.11.07
2154 Sprowston High School
Norwich
1-3 Gisleham Middle School
Lowestoft
13.10.07
2155 Gable Hall School
Corringham
0-5 William Edwards Sports College
Grays
09.11.07
2156 St Martin’s School
Brentwood
11-1 Stoke High School
Ipswich
03.10.07
2157 Brentwood School
Essex
1-1
FT
2-2
AET
2-4
Pen
Westbourne High School
Ipswich
02.11.07
2158 Stewards School
Harlow
3-2 Bow School
London E3
02.10.07
2159 Eastwood School
Leigh-on-Sea
1-0 All Saints RC Comprehensive School
Dagenham
19.10.07
2160 Plume School
Malden
3-2 Brampton Manor School
Newham
03.10.07
2161 Barking Abbey School
Essex
1-0 Bexley Business Academy
Erith
03.10.07
2162 St Michael’s School
London SE16
- Rokeby School
Stratford **
2163 Westcliff High School for Boys
Westcliff on Sea
1-2 Kemnal Technology College
Sidcup
15.10.09
2164 Fulston Manor School
Sittingbourne
5-3 Cumberland School Sports College
Newham
17.10.07
2165 Cardinal Pole RC School
London E9
0-4 St Bonaventure’s RC School
Newham
16.10.07
2166 St Columba’s RC Boys’ School
Bexley
3-2 Abbs Cross School
Hornchurch
15.10.07
2167 Thomas Tallis School
London SE3
5-0 Shoeburyness High School
Essex
13.10.07
2168 St Thomas More RC School
London SE9
0-1 Hurstmere School
Sidcup
15.10.07
2169 Shenfield High School
Brentwood
5-3 Ravens Wood School
Bromley
12.10.07
2170 Lilian Baylis Technology College
London SE11
- Royal Docks Community School
Canning Town *
18.10.07
2171 Jo Richardson Community School
Dagenham **
- Mayflower High School
Billericay
2172 Langdon Park School
London E14 **
- Hackney Free & Parochial School
London E9
19.10.07
2173 Dame Alice Owens School
Potters Bar
1-0 Warren Comprehensive School
Romford
30.10.07
2174 Priory Sports College
Orpington
1-7 Forest Hill School
London SE23
30.10.07
2175 Bexley Grammar School
Welling **
- Blackheath Bluecoat School
London SE3
2176 Crofton School
London SE4
3-3
FT
3-3
AET
2-3
Pen
St Matthew Academy
London SE3
16.10.07
2177 Eltham Green School
London SE9
2-5 Wilmington Grammar School for Boys
Dartford
11.10.07
2178 Bexleyheath School
Kent
1-0 Walworth Academy
London SE1
17.10.07
2179 Haberdashers’ Aske’s Knights Academy
Bromley
2-1 Geoffrey Chaucer Technology College
London SE1
12.10.07
2180 Bacons College
London SE16
4-1 Canon Palmer Catholic School
Ilford
11.10.07
2181 Bishop Justus CE School
Bromley
4-2 Dover Grammar School for Boys
Kent
09.10.07
2182 Caterham High School
Ilford
0-9 Erith School
Kent
11.10.07
2183 Maplesden Noakes School
Maidstone
- Selsdon High School
Croydon **
2184 Hayesbrook School
Tonbridge
5-0 William Parker School
Hastings
18.10.07
2185 Whitgift School
Croydon
8-0 Fullbrook School
Addlestone
17.10.07
2186 Stanley Park High School
Carshalton
3-4 Overton Grange School
Sutton
26.09.07
2187 Bexhill High School
Sussex
0-7 Orchards Middle School
Worthing
08.11.07
2188 Woolmer Hill Technology College
Haslemere
1-0 Wyvern Technology College
Eastleigh
17.10.07
2189 Dorothy Stringer High School
Brighton
8-0 Felpham Community College
Bognor Regis
08.10.07
2190 Hove Park School
Brighton
4-3 Wildern School
Southampton
08.10.07
2191 Glyn Technology School
Ewell
1-0 Westgate School
Winchester
09.10.07
2192 Chichester High School for Boys
Sussex
4-3 Brighton Hill Community School
Basingstoke
04.10.07
2193 Truro School
Cornwall
1-0 Launceston College
Cornwall
15.11.07
2194 Torquay Boys Grammar School
Devon
1-0 Wadebridge School
Cornwall
31.10.07
2195 Callington Community College
Cornwall **
- Liskeard School & Community College
Cornwall
2196 Pilton Community College
Barnstaple
6-1 Tiverton High School
Devon
09.10.07
2197 Community College
Weston super Mare
2-2
FT
2-2
AET
1-3
Pen
Minehead Middle School
Somerset
18.10.07
2198 Exmouth Community College
Devon
8-0 Great Torrington School
Torrington
09.10.07
2199 Danesfield CE Community School
Taunton
0-1 Millfield Preparatory School
Glastonbury
2200 Ivybridge Community College
Plymouth
1-0 Wey Valley Sports College
Weymouth
03.10.07
2201 Queen Elizabeth Community College
Crediton
5-0 Hugh Sexey Middle School
Wedmore
08.10.07
2202 Highcliffe School
Christchurch
3-0 Allenbourn Middle School
Wimborne Minster
16.10.07
2203 St Peter’s School
Bournemouth
3-0 Cranborne Middle School
Wimborne Minster
09.11.07
2204 Emmanuel Middle School
Verwood
9-2 Winton Arts & Media College
Bournemouth
29.10.07
2205 Greendown Community School
Swindon
- Bournemouth School
Dorset **
2206 Maiden Erlegh School
Reading
2-2
FT
2-2
AET
4-3
Pen
John Madejski Academy
Reading
09.10.07
2207 Kennet School
Thatcham
1-0 Bulmershe School
Reading
19.10.07
2208 Park House Sports College
Newbury
6-0 Prospect College
Reading
25.09.07
2209 Grange School & Sports College
Bristol
6-2 Peers School
Oxford
16.10.07
2210 St Gregory the Great RC School
Oxford
1-0 City Academy
Bristol
13.10.07
2211 St Mary’s RC High School
Hereford
3-2 Wyebridge Sports College
Hereford
13.10.07
2212 Whitecross High School
Hereford
7-3 Wyedean School
Chepstow
12.11.07
2213 Chipping Sodbury School
Bristol
3-2 Broadlands School
Bristol
11.10.07
2214 Norton Hill School
Bath
0-3 Downend Community College
Bristol
25.09.07
2215 Carterton Community College
Oxfordshire
1-0 Withywood School
Bristol
13.10.07
2216 Chew Valley School
Bristol
0-8 Gordano School
Portishead
17.10.07
2217 Marling School
Stroud
9-2 Simon De Montford School
Evesham
09.10.07
2218 St Bede’s Catholic Middle School
Redditch
1-0 Beaufort Community School
Gloucester
18.09.07
2219 Bewdley Community School
Worcestershire
- Thomas Keble School
Stroud **
2220 Ipsley CE Middle School
Redditch
- Churchdown School
Gloucester **
2221 Cleeve School
Cheltenham
2-3 Stourport-on-Severn High School
Worcestershire
12.10.07
2222 Archway School
Stroud
5-4 Baxter College
Kidderminster
15.10.07
2223 St Michael’s CE Business College
Rowley Regis
1-6 Technology College
Oldbury
11.10.07
2224 Cardinal Newman Catholic School
Coventry
1-0 Oldbury Wells School
Bridgnorth
27.09.07
2225 Warriner School
Bloxham
1-5 Walkwood CE Middle School
Redditch
13.11.07
2226 Banbury School
Oxfordshire
4-2 Chipping Norton School
Oxfordshire
09.10.07
2227 Grange School
Aylesbury
7-0 Icknield Community College
Watlington
11.10.07
2228 North Oxfordshire Academy
Banbury
- Bye
2229 Sir William Ramsey School
High Wycombe
0-4 Marlborough School
Woodstock
08.10.07
2230 Lord William’s School
Thame
- Amersham School
Buckinghamshire **
2231 Wallingford School
Oxfordshire
4-3 Mandeville School
Aylesbury
09.10.07
2232 Cheney School
Oxford
1-0 Beaconsfield School
Buckinghamshire
31.10.07
2233 John Hampden Grammar School
High Wycombe
7-0 Westgate School
Slough
08.10.07
2234 Langleywood School
Langley
1-3 Drayton Manor High School
Ealing
11.10.07
2235 Fortismere School
Muswell Hill
3-4 JFS School
Harrow
31.10.07
2236 Sir John Lawes School
Harpenden
0-11 Harefield Academy
Middlesex
19.10.07
2237 St Clement Danes School
Rickmansworth
5-2 Tomlinscote School
Frimley
18.10.07
2238 Hinchley Wood School
Esher
- Haverstock School
London NW3 **
2239 Holloway School
London N7
1-6 Hemel Hempstead School
Hertfordshire
15.10.07
2240 Westminster Academy
London NW1
- Astley Cooper School
Hemel Hempstead
Both removed
2241 Queens School
Watford
6-1 St Thomas More Sports College
Wood Green
16.10.07
2242 St Ignatius College
Enfield **
- Parkview Academy
Tottenham
17.10.07
2243 Copland Community School
Wembley
5-4 Islington Arts & Media School
London N4
11.09.07
2244 John F Kennedy School
Hemel Hempstead
7-2 Whitefield School
Cricklewood
09.10.07
2245 Matthew Arnold School
Staines
1-0 Queens Park Community School
Brent
09.11.07
2246 Chiswick Community School
Middlesex
4-3 Carshalton Boys Sports College
Surrey
19.10.07
2247 Gunnersbury RC Boys School
Brentford
5-0 St Crispin’s School
Wokingham
21.10.07
2248 West London Academy
Northolt
0-1 Lambeth Academy
London SW4
2249 Furze Platt School
Maidenhead
1-1
FT
1-3
AET
Glenthorne High School
Sutton
12.10.07
2250 Hollyfield School
Surbiton
2-1 Richard Challenor School
New Malden
11.10.07
2251 Southborough School
Surbiton
0-1 Raynes Park High School
Merton
07.11.07
2252 Harris Academy Merton
Mitcham
- Westminster City School
London SW1 **
2253 Esher CE High School
Surrey
3-6 Easthampstead Park School
Bracknell
2254 Bognor Regis Community College
Sussex **
- Hazelwick School
Crawley
2255 Mountbatten School
Romsey
4-1 Rutlish School
Merton
03.10.07
2256 Winston Churchill School
Woking **
- Thomas Bennett Community College
Crawley

* Denotes match awarded by the ESFA

** Denotes winners of match decided on the toss of a coin after failing to play by the deadline date

 

Show ROUND THREE RESULTS

Ties to be played on or before Saturday 10 November 2007

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
3001 Walker Technology College
Newcastle-upon-Tyne
1-0 St John’s RC School
Bishop Auckland
27.11.07
3002 Gosforth Central Middle School
Newcastle-upon-Tyne
3-4 St Cuthbert’s High School
Newcastle-upon-Tyne
29.10.07
3003 Whickham School & Sports College
Gateshead
0-1 Valley Gardens Middle School
Whitley Bay
20.11.07
3004 St Bede’s RC School
Lanchester
0-3 Garforth Community College
Leeds
18.11.07
3005 St Bede’s Catholic Grammar School
Bradford
1-4 Rye Hills Secondary School
Redcar
13.11.07
3006 English Martyrs School
Hartlepool
0-5 Temple Moor High School
Leeds
09.11.07
3007 Northfield School & Sports College
Stockton-on-Tees
- Winifred Holtby School
Hull **
12.11.07
3008 Nunthorpe School
Middlesbrough
6-1 Stokesley School
North Yorkshire
30.11.07
3009 Brayton College
Selby
1-0 South Holderness School
Hull
3010 Driffield School
Humberside
4-2 Wolfreton School
Hull
18.11.07
3011 Andrew Marvell Business College
Hull
1-0 Birkbeck School & Community Arts College
Louth
3012 Brooksbank School Sports College
Elland
3-4 Ossett High School
West Yorkshire
09.11.07
3013 Notre Dame High School
Sheffield
2-9 Corpus Christi College
Leeds
14.11.07
3014 Kingstone School
Barnsley
10-5 Priory School & Sports College
Barnsley
15.11.07
3015 Farnley Park High School
Leeds
1-2 Bradfield School
Sheffield
05.12.07
3016 Penistone Grammar School
Sheffield
3-2 Mirfield Free Grammar School
West Yorkshire
09.11.07
3017 Rawmarsh School
Rotherham
5-1 Hemsworth Arts & Community College
West Yorkshire
06.11.07
3018 Humberston School
Grimsby
2-5 All Saints RC High School
Sheffield
13.11.07
3019 Danum School Technology College
Doncaster
- Edlington School
Doncaster **
3020 Campsmount Technology College
Doncaster
1-3 Toll Bar Business & Enterprise College
Grimsby
13.11.07
3021 Outwood Grange School
Wakefield
1-0 Castle Hills Arts College
Gainsborough
3022 Garibaldi College
Mansfield
6-2 Shirebrook School
Mansfield
09.11.07
3023 Joseph Whitaker School
Mansfield **
- Trinity RC School
Nottingham
3024 Becket School
Nottingham
2-4 South Wigston High School
Leicestershire
12.11.07
3025 Castle Rock High School
Coalville
0-1 West Bridgford School
Nottingham
3026 Friesland School
Nottingham
0-10 Lancaster School
Leicester
22.11.07
3027 Kibworth High School
Kibworth Beauchamp
5-0 Chellaston School
Derby
08.11.07
3028 John Port School
Derby
9-0 John Spendluffe Technology College
Alford
13.11.07
3029 Bishop Ullathorne School
Coventry
1-1
FT
1-1
AET
4-3
Pen
Sawtry Community College
Huntingdon
21.11.07
3030 Deepings School
Peterborough
3-2 King’s School
Grantham
05.12.07
3031 Huxlow Science College
Irthlingborough
- Alderman Smith School
Nuneaton *
3032 Kenilworth School
Warwickshire
4-2 Henley-in-Arden High School
Warwickshire
10.11.07
3033 St Benedict’s Catholic High School
Whitehaven
6-2 High Tunstall School
Hartlepool
31.10.07
3034 Dowdales School
Dalton-in Furness
4-1 Parkview School
Barrow-in-Furness
09.11.07
3035 Darwen Vale High School
Darwen
4-2 Ashton Community Science College
Preston
15.11.07
3036 Ribblesdale High Technology College
Clitheroe
1-4 Rainhill High School
Prescot
06.11.07
3037 Archbishop Beck Catholic College
Liverpool **
- Thornleigh Salesian Sports College
Bolton
3038 Fearns Community Sports College
Bacup
1-9 St Augustine’s School
Clitheroe
09.11.07
3039 Clitheroe Royal Grammar School
Lancashire
3-1 Crompton House School
Oldham
08.11.07
3040 Sharples School
Bolton
2-0 Salendine Nook High School
Huddersfield
15.11.07
3041 Sandbach School
Cheshire
3-2 Our Lady’s RC High School
Oldham
16.11.07
3042 St Joseph’s Sports College
Bolton
1-2 All Saints RC High School
Kirkby
20.11.07
3043 Savio High School
Bootle
0-5 Alsop High School
Liverpool
10.11.07
3044 St Benedict’s College
Liverpool
1-3 Middleton Technology School
Manchester
06.11.07
3045 St Francis Xavier College
Liverpool
4-0 De la Salle School
Liverpool
21.11.07
3046 St Bede’s College
Manchester
3-2 Cardinal Heenan Sports College
Liverpool
12.11.07
3047 West Derby Comprehensive School
Liverpool
4-3 Mosslands School
Wirral
07.11.07
3048 Wright Robinson Sports College
Manchester
6-1 St Peter’s Catholic High School
Wigan
19.10.07
3049 Helsby High School
Warrington
0-3 Wellacre Technology College
Manchester
05.11.07
3050 Whitby High School
Ellesmere Port
3-2 St Monica’s High School
Manchester
06.11.07
3051 Alder Community High School
Hyde
0-1 Priestnall School
Stockport
07.11.07
3052 Failsworth Sports College
Manchester
5-0 Ellesmere Port Catholic High School
Cheshire
14.11.07
3053 Abraham Guest Sports College
Orrell
1-1
FT
1-1
AET
3-5
Pen
Blessed Thomas Holford College
Altrincham
04.12.07
3054 Wilmslow High School
Cheshire
2-2
FT
2-2
AET
5-4
Pen
St Thomas More School
Crewe
20.11.07
3055 Grange Grammar School
Northwich
4-1 Fallibroome High School
Macclesfield
03.11.07
3056 Tytherington High School
Macclesfield
2-0 Sir William Stanier Community School
Crewe
3057 Walton High School
Stafford
9-0 Wednesfield School
Wolverhampton
3058 Belvidere School
Shrewsbury
0-5 Thomas Telford School
Telford
07.11.07
3059 Kingshurst City Technology College
Birmingham
3-2 Bishop Challenor RC School
Birmingham
07.11.07
3060 Castle High School
Dudley
4-1 Blake Valley High School
Hednesford
31.10.07
3061 Four Dwellings High School
Birmingham
- Kingsmead Technology College
Cannock **
3062 Dartmouth High School
Birmingham
3-4 Idsall School
Shifnal
07.11.07
3063 Plantsbrook School
Sutton Coldfield
2-2 Christ College
Cheltenham
10.12.07
3065 Boston Grammar School
Lincolnshire
2-1 Voyager School
Peterborough
30.10.07
3066 Haven High Technology College
Boston
3-1 Gleed Boys School
Spalding
06.11.07
3067 Neale Wade Community College
March
12-3 St Ivo School
Huntingdon
27.11.07
3068 Northampton School for Boys
Northamptonshire
3-0 Northampton Academy
Northamptonshire
19.11.07
3069 Campion School
Northampton
2-6 Kings Langley School
Hertfordshire
07.11.07
3070 Icknield High School
Luton
7-2 Robert Bruce Middle School
Bedford
05.11.07
3071 St Gregory’s Middle School
Bedford
5-2 Lincroft Middle School
Oakley
08.11.07
3072 Cardinal Newman School
Luton
1-2 St Joan of Arc Catholic School
Rickmansworth
09.11.07
3073 Turnford School
Cheshunt
- Chelmer Valley School
Chelmsford **
3074 Bridge Academy
London EC2
3-2 Kingsford Community School
East Ham
19.11.07
3075 Stanway School
Colchester **
- Costessey High School
Norwich
3076 Saffron Walden County High School
Essex
6-2 Aylsham High School
Norfolk
06.11.07
3077 Taverham High School
Norwich
1-3 Gisleham Middle School
Lowestoft
16.11.07
3078 William Edwards Sports College
Grays
2-4 St Martin’s School
Brentwood
3079 Westbourne High School
Ipswich
6-2 Stewards School
Harlow
15.11.07
3080 Eastwood School
Leigh-on-Sea
6-0 Plume School
Malden
3081 Barking Abbey School
Essex
7-0 Rokeby School
Stratford
04.12.07
3082 Kemnal Technology College
Sidcup
4-3 Fulston Manor School
Sittingbourne
31.10.07
3083 St Bonaventure’s RC School
Newham
5-3 St Columba’s RC Boys’ School
Bexley
08.11.07
3084 Thomas Tallis School
London SE3
3-1 Hurstmere School
Sidcup
07.11.07
3085 Shenfield High School
Brentwood
8-2 Royal Docks Community School
Canning Town
21.11.07
3086 Jo Richardson Community School
Dagenham
10-1 Langdon Park School
London E14
05.12.07
3087 Dame Alice Owens School
Potters Bar
5-0 Forest Hill School
London SE23
3088 Bexley Grammar School
Welling
- St Matthew Academy
London SE3 **
3089 Wilmington Grammar School for Boys
Dartford
3-2 Bexleyheath School
Kent
09.11.07
3090 Haberdashers’ Aske’s Knights Academy
Bromley
6-0 Bacons College
London SE16
16.11.07
3091 Bishop Justus CE School
Bromley
3-2 Erith School
Kent
10.11.07
3092 Selsdon High School
Croydon
0-1 Hayesbrook School
Tonbridge
10.11.07
3093 Whitgift School
Croydon
6-0 Overton Grange School
Sutton
3094 Orchards Middle School
Worthing
1-0 Woolmer Hill Technology College
Haslemere
08.11.07
3095 Dorothy Stringer High School
Brighton
5-2 Hove Park School
Brighton
05.11.07
3096 Glyn Technology School
Ewell
2-0 Chichester High School for Boys
Sussex
17.10.07
3097 Truro School
Cornwall
0-3 Torquay Boys Grammar School
Devon
03.12.07
3098 Callington Community College
Cornwall
- Pilton Community College
Barnstaple **
3099 Minehead Middle School
Somerset
1-4 Exmouth Community College
Devon
14.11.07
3100 Millfield Preparatory School
Glastonbury
3-3
FT
3-4
AET
Ivybridge Community College
Plymouth
11.11.07
3101 Queen Elizabeth Community College
Crediton
3-4 Highcliffe School
Christchurch
09.11.07
3102 St Peter’s School
Bournemouth
2-1 Emmanuel Middle School
Verwood
22.11.07
3103 Bournemouth School
Dorset
0-1 Maiden Erlegh School
Reading
3104 Kennet School
Thatcham
2-3 Park House Sports College
Newbury
08.11.07
3105 Grange School & Sports College
Bristol
3-2 St Gregory the Great RC School
Oxford
14.11.07
3106 St Mary’s RC High School
Hereford
3-0 Whitecross High School
Hereford
12.11.07
3107 Chipping Sodbury School
Bristol
1-8 Downend Community College
Bristol
18.10.07
3108 Carterton Community College
Oxfordshire
2-2
FT
2-2
AET
3-4
Pen
Gordano School
Portishead
07.11.07
3109 Marling School
Stroud
4-3 St Bede’s Catholic Middle School
Redditch
12.11.07
3110 Thomas Keble School
Stroud
0-1 Churchdown School
Gloucester
03.12.07
3111 Stourport-on-Severn High School
Worcestershire
3-4 Archway School
Stroud
15.11.07
3112 Technology College
Oldbury
3-5 Cardinal Newman Catholic School
Coventry
06.11.07
3113 Walkwood CE Middle School
Redditch
4-1 Banbury School
Oxfordshire
15.11.07
3114 Grange School
Aylesbury
1-0 North Oxfordshire Academy
Banbury
3115 Marlborough School
Woodstock
1-0 Amersham School
Buckinghamshire
3116 Wallingford School
Oxfordshire
4-3 Cheney School
Oxford
13.11.07
3117 John Hampden Grammar School
High Wycombe
3-2 Drayton Manor High School
Ealing
06.11.07
3118 JFS School
Harrow
4-11 Harefield Academy
Middlesex
3119 St Clement Danes School
Rickmansworth
1-0 Haverstock School
London NW3
10.11.07
3120 Hemel Hempstead School
Hertfordshire
- Bye
3121 Queens School
Watford
2-1 St Ignatius College
Enfield
19.11.07
3122 Copland Community School
Wembley
1-8 John F Kennedy School
Hemel Hempstead
12.11.07
3123 Matthew Arnold School
Staines
- Chiswick Community School
Middlesex **
3124 Gunnersbury RC Boys School
Brentford
9-1 Lambeth Academy
London SW4
03.12.07
3125 Glenthorne High School
Sutton
2-0 Hollyfield School
Surbiton
05.11.07
3126 Raynes Park High School
Merton
4-0 Westminster City School
London SW1
10.11.07
3127 Easthampstead Park School
Bracknell
2-4 Bognor Regis Community College
Sussex
06.12.07
3128 Mountbatten School
Romsey
0-1 Winston Churchill School
Woking

* Denotes match awarded by ESFA

** Denotes winners of match decided on the toss of a coin after failing to play by the deadline date

 

Show ROUND FOUR RESULTS

Ties to be played on or before Saturday 1 December 2007

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
4001 Walker Technology College
Newcastle-upon-Tyne
1-1 St Cuthbert’s High School
Newcastle-upon-Tyne
13.12.07
4003 Rye Hills Secondary School
Redcar
2-3 Temple Moor High School
Leeds
4004 Winifred Holtby School
Hull
2-5 Nunthorpe School
Middlesbrough
11.12.07
4005 Brayton College
Selby
0-1 Driffield School
Humberside
13.01.08
4006 Andrew Marvell Business College
Hull
1-1
FT
1-1
AET
3-4
Pen
Ossett High School
West Yorkshire
03.12.07
4007 Corpus Christi College
Leeds
0-2 Kingstone School
Barnsley
05.12.07
4008 Bradfield School
Sheffield
2-2
FT
2-2
AET
4-2
Pen
Penistone Grammar School
Sheffield
12.12.07
4009 Rawmarsh School
Rotherham
4-3 All Saints RC High School
Sheffield
27.11.07
4010 Edlington School
Doncaster
- Toll Bar Business & Enterprise College
Grimsby **
4011 Outwood Grange School
Wakefield
1-3 Garibaldi College
Mansfield
4012 Joseph Whitaker School
Mansfield
1-3 South Wigston High School
Leicestershire
04.12.07
4013 West Bridgford School
Nottingham
3-0 Lancaster School
Leicester
03.12.07
4014 Kibworth High School
Kibworth Beauchamp **
0-1 John Port School
Derby
28.11.07
4015 Bishop Ullathorne School
Coventry
2-0 Deepings School
Peterborough
4016 Alderman Smith School
Nuneaton **
- Kenilworth School
Warwickshire
4017 St Benedict’s Catholic High School
Whitehaven
2-2
FT
3-2
AET
Dowdales School
Dalton-in Furness
4018 Darwen Vale High School
Darwen
2-1 Rainhill High School
Prescot
21.11.07
4019 Archbishop Beck Catholic College
Liverpool
5-0 St Augustine’s School
Clitheroe
19.12.07
4020 Clitheroe Royal Grammar School
Lancashire
2-2
FT
2-4
AET
Sharples School
Bolton
4021 Sandbach School
Cheshire
4-1 All Saints RC High School
Kirkby
19.12.07
4022 Alsop High School
Liverpool
2-4 Middleton Technology School
Manchester
27.11.07
4023 St Francis Xavier College
Liverpool
2-0 St Bede’s College
Manchester
28.11.07
4024 West Derby Comprehensive School
Liverpool
1-4 Wright Robinson Sports College
Manchester
10.12.07
4025 Wellacre Technology College
Manchester
2-1 Whitby High School
Ellesmere Port
4026 Priestnall School
Stockport
0-0
FT
0-1
AET
Failsworth Sports College
Manchester
10.12.07
4027 Blessed Thomas Holford College
Altrincham
- Wilmslow High School
Cheshire **
18.12.07
4028 Grange Grammar School
Northwich
6-2 Tytherington High School
Macclesfield
4029 Walton High School
Stafford
1-2 Thomas Telford School
Telford
07.12.07
4030 Kingshurst City Technology College
Birmingham
7-2 Castle High School
Dudley
03.12.07
4031 Kingsmead Technology College
Cannock
0-3 Idsall School
Shifnal
4032 Christ College
Cheltenham
6-1 Myton School
Warwick
4033 Boston Grammar School
Lincolnshire
6-1 Haven High Technology College
Boston
03.12.07
4034 Neale Wade Community College
March
0-6 Northampton School for Boys
Northamptonshire
06.12.07
4035 Kings Langley School
Hertfordshire
4-5 Icknield High School
Luton
20.11.07
4036 St Gregory’s Middle School
Bedford
2-2
FT
2-2
AET
3-5
Pen
St Joan of Arc Catholic School
Rickmansworth
4037 Chelmer Valley School
Chelmsford
2-3 Bridge Academy
London EC2
20.12.07
4038 Stanway School
Colchester
- Saffron Walden County High School
Essex **
4039 Gisleham Middle School
Lowestoft
- St Martin’s School
Brentwood **
4040 Westbourne High School
Ipswich
2-6 Eastwood School
Leigh-on-Sea
4041 Barking Abbey School
Essex
2-0 Kemnal Technology College
Sidcup
18.12.07
4042 St Bonaventure’s RC School
Newham
3-3 Thomas Tallis School
London SE3
17.12.07
4044 Dame Alice Owens School
Potters Bar
1-0 St Matthew Academy
London SE3
4045 Wilmington Grammar School for Boys
Dartford
2-4 Haberdashers’ Aske’s Knights Academy
Bromley
11.12.07
4046 Bishop Justus CE School
Bromley
2-2
FT
3-3
AET
2-1
Pen
Hayesbrook School
Tonbridge
14.12.07
4047 Whitgift School
Croydon
4-2 Orchards Middle School
Worthing
11.12.07
4048 Dorothy Stringer High School
Brighton
2-0 Glyn Technology School
Ewell
20.11.07
4049 Torquay Boys Grammar School
Devon **
- Pilton Community College
Barnstaple
4050 Exmouth Community College
Devon
1-0 Ivybridge Community College
Plymouth
13.12.07
4051 Highcliffe School
Christchurch
2-0 St Peter’s School
Bournemouth
11.12.07
4052 Maiden Erlegh School
Reading
- Park House Sports College
Newbury **
4053 Grange School & Sports College
Bristol
7-1 St Mary’s RC High School
Hereford
04.12.07
4054 Downend Community College
Bristol
3-2 Gordano School
Portishead
4055 Marling School
Stroud
7-1 Churchdown School
Gloucester
4056 Archway School
Stroud
6-6 Cardinal Newman Catholic School
Coventry
15.12.07
4058 Marlborough School
Woodstock
4-4
FT
4-4
AET
2-4
Pen
Wallingford School
Oxfordshire
4059 John Hampden Grammar School
High Wycombe
1-4 Harefield Academy
Middlesex
01.12.07
4060 St Clement Danes School
Rickmansworth
2-7 Hemel Hempstead School
Hertfordshire
4061 Queens School
Watford
9-1 John F Kennedy School
Hemel Hempstead
04.12.07
4062 Chiswick Community School
Middlesex
- Gunnersbury RC Boys School
Brentford **
4063 Glenthorne High School
Sutton
2-5 Raynes Park High School
Merton
05.12.07
4064 Bognor Regis Community College
Sussex
4-4
FT
5-4
AET
Winston Churchill School
Woking

 

Show ROUND FIVE RESULTS

Ties to be played on or before Saturday 12 January 2008

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
5001 Temple Moor High School
Leeds
3-1 Walker Technology College
Newcastle-upon-Tyne
14.01.08
5002 Ossett High School
West Yorkshire
3-3 Garforth Community College
Leeds
18.01.08
5004 Bradfield School
Sheffield
2-2
FT
2-2
AET
2-4
Pen
Nunthorpe School
Middlesbrough
01.02.08
5005 Garibaldi College
Mansfield
2-1 Toll Bar Business & Enterprise College
Grimsby
11.01.08
5006 John Port School
Derby
1-5 Rawmarsh School
Rotherham
15.01.08
5007 West Bridgford School
Nottingham
4-2 South Wigston High School
Leicestershire
22.01.08
5008 Walkwood CE Middle School
Redditch
2-2
FT
3-3
AET
3-4
Pen
Bishop Ullathorne School
Coventry
10.01.08
5009 Darwen Vale High School
Darwen
4-1 St Benedict’s Catholic High School
Whitehaven
14.01.08
5010 St Francis Xavier College
Liverpool
6-0 Sandbach School
Cheshire
17.01.08
5011 Sharples School
Bolton
2-2
FT
3-3
AET
2-3
Pen
Archbishop Beck Catholic College
Liverpool
25.01.08
5012 Wright Robinson Sports College
Manchester
1-0 Middleton Technology School
Manchester
19.12.07
5013 Thomas Telford School
Telford
7-3 Wellacre Technology College
Manchester
17.01.08
5014 Failsworth Sports College
Manchester
3-1 Wilmslow High School
Cheshire
31.01.08
5015 Idsall School
Shifnal
3-3
FT
3-3
AET
4-3
Pen
Grange Grammar School
Northwich
10.01.08
5016 Christ College
Cheltenham
4-2 Kingshurst City Technology College
Birmingham
11.01.08
5017 Icknield High School
Luton
5-2 Alderman Smith School
Nuneaton
09.01.08
5018 Northampton School for Boys
Northamptonshire
7-0 Boston Grammar School
Lincolnshire
14.01.08
5019 St Martin’s School
Brentwood
1-2 Saffron Walden County High School
Essex
17.01.08
5020 Bridge Academy
London EC2
2-7 Eastwood School
Leigh-on-Sea
22.01.08
5021 Shenfield High School
Brentwood
9-0 Bishop Justus CE School
Bromley
10.01.08
5022 Haberdashers’ Aske’s Knights Academy
Bromley
3-4 St Bonaventure’s RC School
Newham
14.01.08
5023 Dame Alice Owens School
Potters Bar
5-2 Barking Abbey School
Essex
02.02.08
5024 Dorothy Stringer High School
Brighton
3-1 Whitgift School
Croydon
09.01.08
5025 Grange School & Sports College
Bristol
5-0 Highcliffe School
Christchurch
13.01.08
5026 Downend Community College
Bristol
1-1
FT
3-1
AET
Marling School
Stroud
17.01.08
5027 Archway School
Stroud
3-2 Wallingford School
Oxfordshire
24.01.08
5028 Exmouth Community College
Devon
5-0 Torquay Boys Grammar School
Devon
22.01.08
5029 Queens School
Watford
2-0 Hemel Hempstead School
Hertfordshire
20.12.07
5030 St Joan of Arc Catholic School
Rickmansworth
0-4 Harefield Academy
Middlesex
15.01.08
5031 Bognor Regis Community College
Sussex
3-4 Gunnersbury RC Boys School
Brentford
18.01.08
5032 Park House Sports College
Newbury
0-0
FT
0-0
AET
3-5
Pen
Raynes Park High School
Merton
24. 01.08

 

Show ROUND SIX RESULTS

Ties to be played on or before Saturday 26 January 2008

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
6001 Temple Moor High School
Leeds
2-1 Garforth Community College
Leeds
31.01.08
6002 Driffield School
Humberside
0-3 Nunthorpe School
Middlesbrough
26.02.08
6003 Garibaldi College
Mansfield
1-2 Rawmarsh School
Rotherham
24.01.08
6004 West Bridgford School
Nottingham
3-0 Bishop Ullathorne School
Coventry
26.01.08
6005 Darwen Vale High School
Darwen
0-7 St Francis Xavier College
Liverpool
08.02.08
6006 Archbishop Beck Catholic College
Liverpool
0-3 Wright Robinson Sports College
Manchester
05.02.08
6007 Thomas Telford School
Telford
4-2 Failsworth Sports College
Manchester
29.02.08
6008 Idsall School
Shifnal
1-3 Christ College
Cheltenham
07.02.08
6009 Icknield High School
Luton
3-1 Northampton School for Boys
Northamptonshire
25.01.08
6010 Saffron Walden County High School
Essex
4-3 Eastwood School
Leigh-on-Sea
05.02.08
6011 Shenfield High School
Brentwood
4-3 St Bonaventure’s RC School
Newham
28.01.08
6012 Dame Alice Owens School
Potters Bar
2-2
FT
2-4
AET
Dorothy Stringer High School
Brighton
11.02.08
6013 Grange School & Sports College
Bristol
2-1 Downend Community College
Bristol
25.01.08
6014 Archway School
Stroud
3-6 Exmouth Community College
Devon
06.02.08
6015 Queens School
Watford
1-2 Harefield Academy
Middlesex
29.01.08
6016 Gunnersbury RC Boys School
Brentford
2-1 Raynes Park High School
Merton
06.02.08

 

Show ROUND SEVEN RESULTS

Ties to be played on or before Saturday 9 February 2008

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
7001 Temple Moor High School
Leeds
2-4 Nunthorpe School
Middlesbrough
7002 Rawmarsh School
Rotherham
2-2
FT
2-2
AET
4-5
Pen
West Bridgford School
Nottingham
06.02.08
7003 St Francis Xavier College
Liverpool
1-1
FT
1-1
AET
4-3
Pen
Wright Robinson Sports College
Manchester
26.02.08
7004 Thomas Telford School
Telford
3-2 Christ College
Cheltenham
11.03.08
7005 Icknield High School
Luton
1-0 Saffron Walden County High School
Essex
26.02.08
7006 Shenfield High School
Brentwood
1-0 Dorothy Stringer High School
Brighton
29.02.08
7007 Grange School & Sports College
Bristol
3-2 Exmouth Community College
Devon
12.02.08
7008 Harefield Academy
Middlesex
0-0
FT
0-3
AET
Gunnersbury RC Boys School
Brentford
28.02.08

 

Show QUARTER FINALS RESULTS

Ties to be played on or before Saturday 01 March 2008

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
8001 West Bridgford School
Nottingham
0-1 Thomas Telford School
Telford
14.03.08
8002 Nunthorpe School
Middlesbrough
0-1 St Francis Xavier College
Liverpool
13.03.08
8003 Shenfield High School
Brentwood
3-2 Icknield High School
Luton
13.03.08
8004 Gunnersbury RC Boys School
Brentford
2-0 Grange School & Sports College
Bristol
13.03.08

Show SEMI FINALS RESULTS

Ties to be played on or before Saturday 15 March 2008

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
9001 Thomas Telford School
Telford
3-0 St Francis Xavier College
Liverpool
22.04.08
9002 Shenfield High School
Brentwood
1-0 Gunnersbury RC Boys School
Brentford
21.04.08

Show FINAL

Played on Monday 12 May 2008 at Wolverhampton Wanderers FC

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
Final Thomas Telford School
Telford
2-2
FT
2-3
AET
Shenfield High School
Brentwood
14.15.hrs

Top