13 Nov 2010

2006-2007 Competitions

ESFA UNDER 14 SCHOOLS’ CUP FOR BOYS

SEASON 2006-2007

NORTH REGIONAL DRAW



 
Round 1 > Round 2 > Round 3 > Round 4 > Other Details |


ROUND ONE – RESULTS

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
1001  Southfield Technology College
Workington 
5-2 Moorhead High School
Accrington 
20.10.06
1002  Ullswater Community College
Penrith 
1-0 Parklands High School
Chorley 
31.10.06
1003  Carr Hill Specialist Engineering College
Preston 
9-1 William Howard School
Brampton 
20.10.06
1004  Netherhall School
Maryport 
- Team Z
 
1005  St Aidan’s County High School
Carlisle 
4-1 Leyland St Mary’s Technology College
Lancashire 
01.11.06
1006  St Benedict’s High School
Whitehaven 
- Bye
 
1007  Southlands High School
Chorley 
10-0 Wyndham School
Egremont 
15.10.06
1008  Stainburn School & Science College
Workington 
- Team Z
 
1009  Alder Grange High School
Rossendale 
2-2
FT
2-3
AET
Nelson Thomlinson School
Wigton 
29.09.06
1010  Dowdales School
Dalton-in-Furness 
1-0 Highfields Humanities College
Blackpool 
05.10.06
1011  Lytham St Annes Technology College
Lancashire 
0-1 Walney School
Barrow-in-Furness 
27.10.06
1012  St Bernard’s High School
Barrow-in-Furness 
0-8 Queen Katherine School
Kendal 
18.10.06
1013  Corpus Christi Catholic Sports College
Preston 
12-0 Whitehaven School
Cumbria 
12.10.06
1014  St Joseph’s High School
Workington 
- Bye
 
1015  Trinity School
Carlisle 
7-1 St Wilfrid’s CE High School
Blackburn 
04.10.06
1016  Queen Elizabeth High School
Kirkby Lonsdale 
- Team Z
 
1017  Parkview School
Barrow-in-Furness 
- Montgomery High School (Blackpool)
** 
08.11.06
1018  Kirkbie Kendal School
Kendal 
6-3 Harper Green School
Bolton 
27.09.06
1019  Sharples School
Bolton 
4-1 Bowland High School
Clitheroe 
25.09.06
1020  Radclyffe School
Oldham 
- Team Z
 
1021  Standish Community High School
Wigan 
1-0 Darwen Vale High School
Darwen 
23.09.06
1022  Tottington High School
Bury 
1-0 Colne Primet School
Lancashire 
23.09.06
1023  Fearns Community Sports College (Bacup)

- Rivington & Blackrod High School (Bolton)

1024  Swinton High School
Manchester 
- Team Z
 
1025  Park High School
Colne 
0-1 North Manchester High School for Boys
Manchester 
23.09.06
1026  St Cuthbert’s High School
Rochdale 
1-0 Up Holland High School
Wigan 
03.10.06
1027  Palatine Sports College
Blackpool 
1-0 Smithills School
Bolton 
01.11.06
1028  St Monica’s High School
Manchester 
- Team Z
 
1029  Manchester Grammar School
Greater Manchester 
9-3 Ormskirk School
Lancashire 
04.10.06
1030  Bacup & Rawtenstall Grammar School
Rossendale 
3-4 Manchester Academy
Greater Manchester 
25.09.06
1031  West Craven High School
Colne 
0-1 Middleton Technology College
Manchester 
23.09.06
1032  Haslingden High School
Rossendale 
- Team Z
 
1033  Blessed Thomas Holford College
Altrincham 
2-0 Bishop Heber High School
Malpas 
28.09.06
1034  Blacon County High School
Chester 
3-10 St Peter’s RC High School
Manchester 
09.10.06
1035  Woodchurch High School
Birkenhead 
0-3 Sandbach School
Cheshire 
04.10.06
1036  Alsop High School
Liverpool 
2-2
FT
2-2
AET
1-3
Pen
St Margaret’s CE High School
Liverpool 
12.10.06
1037  St Thomas More RC College
Manchester 
1-0 Rudheath High School
Northwich 
23.09.06
1038  Poynton County High School
Cheshire 
- Bye
 
1039  Birkdale High School
Southport 
3-1 Ellesmere Port Catholic High School
Cheshire 
26.09.06
1040  Archbishop Beck Catholic College
Liverpool 
4-0 Helsby High School
Cheshire 
23.09.06
1041  Catholic High School
Chester 
1-8 Cardinal Heenan Sports College
Liverpool 
27.09.06
1042  West Hill School
Stalybridge 
- Bye
 
1043  Formby High School
Liverpool 
5-2 Halton High School
Runcorn 
16.10.06
1044  Cheshire Oaks High School
South Wirral 
- Team Z
 
1045  Queens Park High School
Chester 
1-3 Chesterfield High School
Liverpool 
09.10.06
1046  West Derby School
Liverpool 
- Bye
 
1047  Sutton High School
Ellesmere Port 
2-6 St Francis Xavier College
Liverpool 
02.10.06
1048  Childwall School
Liverpool 
5-1 Our Lady Queen of Peace High School
Skelmersdale 
11.10.06
1049  St Benedict’s College
Liverpool 
3-1 Wade Deacon High School
Widnes 
18.10.06
1050  Savio High School
Bootle 
3-1 St Matthew’s RC High School
Manchester 
02.10.06
1051  Saints Peter & Paul RC High School
Widnes 
3-0 Mosslands School
Wirral 
09.10.06
1052  Whitby High School
Ellesmere Port 
- Team Z
 
1053  Parrs Wood Technology College
Manchester 
1-2 Sacred Heart Catholic College
Liverpool 
28.09.06
1054  Walkden High School
Salford 
3-0 St James Catholic High School
Stockport 
04.10.06
1055  Park High School
Birkenhead 
1-0 Woodford Lodge High School
Winsford 
23.09.06
1056  Calderstones School
Liverpool 
- Team Z
 
1057  Queen Elizabeth’s Grammar School
Blackburn 
0-1 Trinity High School
Manchester 
1058  Culcheth School
Warrington 
1-0 St Thomas Aquinas High School
Manchester 
02.10.06
1059  Reddish Vale Technology College
Stockport 
2-1 St George’s RC High School
Worsley 
28.09.06
1060  St Joseph’s Sports College
Bolton 
- Team Z
 
1061  Priestnall School
Stockport 
4-0 Lymm High School
Cheshire 
02.10.06
1062  Newall Green High School
Manchester 
4-3 Glenburn Sports College
Skelmersdale 
16.10.06
1063  Hartford County High School
Northwich 
1-3 Wright Robinson Sports College
Manchester 
03.10.06
1064  Clitheroe Royal Grammar School
Lancashire 
- Team Z
 
1065  Tytherington High School
Macclesfield 
5-1 Queen Elizabeth’s High School
Manchester 
10.10.06
1066  St Bede’s College
Manchester 
7-0 St Bede’s Catholic High School
Ormskirk 
21.09.06
1067  All Hallows High School
Macclesfield 
0-1 St James CE Sports College
Bolton 
31.10.06
1068  Weaverham High School
Northwich 
17-0 Coppenhall High School
Crewe 
10.10.06
1069  Grange Grammar School
Northwich 
5-1 Alder Community High School
Hyde 
05.10.06
1070  Wilmslow High School
Cheshire 
6-2 Longdendale High School
Hyde 
03.10.06
1071  Blue Coat School
Oldham 
0-5 Maricourt High School
Liverpool 
02.10.06
1072  Abraham Moss High School
Manchester 
- Team Z
 
1073  Hesketh Fletcher High School
Wigan 
1-0 St Nicholas Catholic High School
Northwich 
05.10.06
1074  Bolton School
Greater Manchester 
0-4 St Augustine’s School
Clitheroe 
18.09.06
1075  Cardinal Langley High School
Manchester 
5-2 Fallibroome High School
Macclesfield 
16.10.06
1076  St Gabriel’s RC High School
Bury 
- Team Z
 
1077  Avondale High School (Stockport)

- Castlebrook High School (Bury)

1078  Lostock College
Manchester 
- Bye
 
1079  Hazel Grove High School
Stockport 
- Barlow RC High School (Manchester)
** 
1080  Audenshaw High School
Manchester 
- Team Z
 
1081  County High School
Leftwich 
3-7 St Damien’s RC High School
Ashton-under-Lyme 
26.09.06
1082  Canon Slade School
Bolton 
- Bye
 
1083  Kings Grove High School
Crewe 
1-0 Bramhall High School
Stockport 
23.09.06
1084  Marple Hall School
Stockport 
- Team Z
 
1085  Hulme Grammar School
Oldham 
4-2 Chorlton High School
Manchester 
21.09.06
1086  Oakbank Sports College
Keighley 
1-0 King James School
Knaresborough 
02.10.06
1087  St Catherine’s Catholic High School
Halifax 
6-2 Derby High School
Bury 
04.10.06
1088  Farnley Park High School
Leeds 
- Team Z
 
1089  Penistone Grammar School
Sheffield 
6-1 Featherstone High School
West Yorkshire 
03.10.06
1090  Calder High School
Hebden Bridge 
0-2 Thornleigh Salesian Sports College
Bolton 
30.09.06
1091  Cardinal Heenan Catholic High School
Leeds 
0-3 Aston Comprehensive School
Sheffield 
26.09.06
1092  Rawmarsh School
Rotherham 
- Team Z
 
1093  Whitcliffe Mount School
Cleckheaton 
1-0 Trinity Academy
Doncaster 
23.09.06
1094  Salendine Nook High School
Huddersfield 
1-0 Turton High School
Bolton 
09.10.06
1095  Wetherby High School
West Yorkshire 
5-1 Campsmount School
Doncaster 
04.10.06
1096  Knottingley High School
Wakefield 
- Team Z
 
1097  Bradfield School
Sheffield 
0-1 Boston Spa School
Wetherby 
23.09.06
1098  Heckmondwike Grammar School
West Yorkshire 
1-2 Ashton-on-Mersey School
Manchester 
05.10.06
1099  St Bede’s Grammar School
Bradford 
1-0 St Michael’s High School
Barnsley 
23.09.06
1100  Castle Hall School
Mirfield 
0-1 Don Valley High School
Sheffield 
01.11.06
1101  Handsworth Grange School
Sheffield 
4-3 Hemsworth Arts & Community College
West Yorkshire 
28.09.06
1102  Brooksbank School Sports College
Elland 
5-1 Crompton House School
Oldham 
04.10.06
1103  Winterhill School
Rotherham 
1-0 Challenge College
Bradford 
18.10.06
1104  Newfield School
Sheffield 
12-0 High Storrs School
Sheffield 
17.10.06
1105  Silverdale School
Sheffield 
1-0 Hanson School
Bradford 
20.10.06
1106  Ecclesfield School
Sheffield 
3-0 Thornton Grammar School & Sports College
Bradford 
06.10.06
1107  Balby Carr Community Sports College
Doncaster 
5-3 Allerton Grange School
Leeds 
03.10.06
1108  King Edward VII School
Sheffield 
1-0 Kingstone School
Barnsley 
30.10.06
1109  Hungerhill School
Doncaster 
1-0 Royds School
Leeds 
28.09.06
1110  St John Fisher Catholic High School
Dewsbury 
- Bye
 
1111  Brinsworth Comprehensive School
Rotherham 
6-2 Woodkirk High School
Wakefield 
06.10.06
1112  Chaucer School
Sheffield 
- Team Z
 
1113  Danum School Technology College
Doncaster 
3-1 Hipperholme & Lightcliffe High School
Halifax 
23.09.06
1114  Mirfield Free Grammar School
Mirfield 
0-1 Siddal Moor Sports College
Rochdale 
17.10.06
1115  Boroughbridge High School
York 
2-1 Holmfirth High School
Huddersfield 
11.10.06
1116  Aireville Specialist Sports College
Skipton 
- Team Z
 
1117  Holy Family Catholic School
Keighley 
1-6 Woodhey High School
Bury 
09.10.06
1118  North Halifax Grammar School
Halifax 
1-0 All Saints Catholic Language College
Rawtenstall 
04.10.06
1119  Rossett School
Harrogate 
5-1 Yorkshire Martyrs Catholic College
Bradford 
26.09.06
1120  Shelley College
Huddersfield 
- Team Z
 
1121  Tadcaster Grammar School
North Yorkshire 
1-4 Woldgate College
York 
03.10.06
1122  Thirsk School
North Yorkshire 
2-4 Outwood Grange School
Wakefield 
04.10.06
1123  George Pindar Sports College
Scarborough 
1-0 Acklam Grange School
Middlesbrough 
23.09.06
1124  St John Fisher RC High School
Harrogate 
1-0 Ossett School
Wakefield 
20.10.06
1125  Conyers School
Yarm 
11-1 St John’s RC School
Bishop Auckland 
30.09.06
1126  Dyke House School
Hartlepool 
- Bye
 
1127  Park View Community School
Chester-le-Street 
0-1 Egglescliffe School
Stockton-on-Tees 
26.09.06
1128  Longfield School
Darlington 
- Team Z
 
1129  English Martyrs School
Hartlepool 
8-0 Carmel RC Technology College
Darlington 
26.09.06
1130  Northfield Sports College
Stockton-on-Tees 
- Bye
 
1131  Kings Academy
Middlesbrough 
8-0 Hurworth School
Darlington 
22.09.06
1132  Ian Ramsey CE High School
Stockton-on-Tees 
- Team Z
 
1133  Macmillan Academy
Middlesbrough 
1-5 Sedgefield Community College
Durham 
18.10.06
1134  High Tunstall School
Hartlepool 
1-6 St Wilfird’s RC School
South Shields 
1135  Wellfield College
Wingate 
1-16 Newlands School
Middlesbrough 
06.10.06
1136  Houghton Kepier School
Houghton-le-Spring 
1-3 Eston Park School
Middlesbrough 
12.10.06
1137  Kings Manor School
Middlesbrough 
0-7 Shotton Hall School
Peterlee 
29.09.06
1138  Heaton Manor School
Newcastle-upon-Tyne 
- Bye
 
1139  Branksome Comprehensive School
Darlington 
1-6 Ormesby School
Middlesbrough 
19.10.06
1140  Ashington High School
Northumberland 
- Team Z
 
1141  Washington School
County Durham 
1-7 Whitley Bay High School
Northumberland 
25.09.06
1142  Whickham School
Newcastle-upon-Tyne 
- Bye
 
1143  Greencroft School
Stanley 
1-0 Walbottle Technology College
Newcastle-upon-Tyne 
26.09.06
1144  Walker Technology College
Newcastle-upon-Tyne 
- Team Z
 
1145  Cramlington High School
Northumberland 
5-3 Nunthorpe School
Middlesbrough 
23.09.06
1146  Biddick School Sports College
Washington 
4-2 Prudhoe Community High School
Northumberland 
02.10.06
1147  Kenton School
Newcastle-upon-Tyne 
1-0 St Bede’s RC School
Peterlee 
11.10.06
1148  Monkseaton High School
Whitley Bay 
- Team Z
 
1149  St Bede’s RC School
Lanchester 
0-5 St Cuthbert’s High School
Newcastle-upon-Tyne 
21.09.06
1150  Burnside Business & Enterprise College
Wallsend 
2-5 Hermitage School
Chester-le-Street 
04.10.06
1151  Heworth Grange School
Gateshead 
0-1 West Gate Community College
Newcastle-upon-Tyne 
02.10.06
1152  St Thomas More School
North Shields 
- Team Z
 

* Denotes teams withdrawn by the ESFA after failing to play by the deadline
** Denotes teams won by the toss of a coin after failing to play by the deadline

Top


ROUND TWO – RESULTS

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
2001  Southfield Technology College (Workington)

- Ullswater Community College (Penrith)

2002  Carr Hill Specialist Engineering College
Preston 
2-0 Netherhall School
Maryport 
21.11.06
2003  St Aidan’s County High School
Carlisle 
6-3 St Benedict’s High School
Whitehaven 
01.11.06
2004  Southlands High School
Chorley 
7-1 Stainburn School & Science College
Workington 
19.10.06
2005  Nelson Thomlinson School
Wigton 
2-3 Dowdales School
Dalton-in-Furness 
14.10.06
2006  Walney School
Barrow-in-Furness 
0-1 Queen Katherine School
Kendal 
30.10.06
2007  Corpus Christi Catholic Sports College
Preston 
5-2 St Joseph’s High School
Workington 
13.11.06
2008  Trinity School
Carlisle 
8-1 Queen Elizabeth High School
Kirkby Lonsdale 
11.10.06
2009  Montgomery High School
Blackpool 
1-2 Kirkbie Kendal School
Kendal 
20.11.06
2010  Sharples School
Bolton 
6-0 Radclyffe School
Oldham 
08.11.06
2011  Standish Community High School
Wigan 
0-9 Tottington High School
Bury 
30.10.06
2012  Swinton High School
Manchester 
- Bye
 
2013  North Manchester High School for Boys
Manchester 
6-5 St Cuthbert’s High School
Rochdale 
16.10.06
2014  Palatine Sports College
Blackpool 
7-4 St Monica’s High School
Manchester 
10.11.06
2015  Manchester Grammar School
Greater Manchester 
3-0 Manchester Academy
Greater Manchester 
10.10.06
2016  Middleton Technology College
Manchester 
1-6 Haslingden High School
Rossendale 
11.10.06
2017  Blessed Thomas Holford College
Altrincham 
0-2 St Peter’s RC High School
Manchester 
09.11.06
2018  Sandbach School
Cheshire 
2-2
FT
2-2
AET
6-7
Pen
St Margaret’s CE High School
Liverpool 
02.11.06
2019  St Thomas More RC College
Manchester 
2-6 Poynton County High School
Cheshire 
02.11.06
2020  Birkdale High School
Southport 
1-0 Archbishop Beck Catholic College
Liverpool 
18.10.06
2021  Cardinal Heenan Sports College
Liverpool 
8-0 West Hill School
Stalybridge 
12.10.06
2022  Formby High School
Liverpool 
4-0 Cheshire Oaks High School
South Wirral 
16.10.06
2023  Chesterfield High School
Liverpool 
1-0 West Derby School
Liverpool 
19.10.06
2024  St Francis Xavier College
Liverpool 
9-0 Childwall School
Liverpool 
02.11.06
2025  St Benedict’s College
Liverpool 
1-2 Savio High School
Bootle 
10.11.06
2026  Saints Peter & Paul RC High School
Widnes 
3-1 Whitby High School
Ellesmere Port 
16.11.06
2027  Sacred Heart Catholic College
Liverpool 
1-4 Walkden High School
Salford 
18.10.06
2028  Park High School
Birkenhead 
1-1
FT
1-1
AET
2-3
Pen
Calderstones School
Liverpool 
31.10.06
2029  Trinity High School
Manchester 
5-1 Culcheth School
Warrington 
2030  Reddish Vale Technology College
Stockport 
1-0 St Joseph’s Sports College
Bolton 
17.10.06
2031  Priestnall School
Stockport 
6-0 Newall Green High School
Manchester 
08.11.06
2032  Wright Robinson Sports College
Manchester 
5-4 Clitheroe Royal Grammar School
Lancashire 
22.10.06
2033  Tytherington High School
Macclesfield 
1-5 St Bede’s College
Manchester 
19.10.06
2034  St James CE Sports College
Bolton 
2-6 Weaverham High School
Northwich 
14.10.06
2035  Grange Grammar School
Northwich 
2-11 Wilmslow High School
Cheshire 
19.10.06
2036  Maricourt High School
Liverpool 
1-0 Abraham Moss High School
Manchester 
02.11.06
2037  Hesketh Fletcher High School
Wigan 
0-4 St Augustine’s School
Clitheroe 
16.10.06
2038  Cardinal Langley High School
Manchester 
1-0 St Gabriel’s RC High School
Bury 
07.11.06
2039  Lostock College
Manchester 
- Bye
 
2040  Barlow RC High School
Manchester 
3-6 Audenshaw High School
Manchester 
08.11.06
2041  St Damien’s RC High School
Ashton-under-Lyme 
3-6 Canon Slade School
Bolton 
19.10.06
2042  Kings Grove High School
Crewe 
0-5 Marple Hall School
Stockport 
18.10.06
2043  Hulme Grammar School
Oldham 
3-1 Oakbank Sports College
Keighley 
09.10.06
2044  St Catherine’s Catholic High School
Halifax 
4-1 Farnley Park High School
Leeds 
14.10.06
2045  Penistone Grammar School
Sheffield 
2-0 Thornleigh Salesian Sports College
Bolton 
31.10.06
2046  Aston Comprehensive School
Sheffield 
4-0 Rawmarsh School
Rotherham 
18.10.06
2047  Whitcliffe Mount School
Cleckheaton 
1-3 Salendine Nook High School
Huddersfield 
06.11.06
2048  Wetherby High School
West Yorkshire 
8-0 Knottingley High School
Wakefield 
18.10.06
2049  Boston Spa School
Wetherby 
3-10 Ashton-on-Mersey School
Manchester 
19.10.06
2050  St Bede’s Grammar School
Bradford 
1-0 Don Valley High School
Sheffield 
01.11.06
2051  Handsworth Grange School
Sheffield 
4-1 Brooksbank School Sports College
Elland 
20.10.06
2052  Winterhill School
Rotherham 
0-10 Newfield School
Sheffield 
14.11.06
2053  Silverdale School
Sheffield 
0-6 Ecclesfield School
Sheffield 
16.11.06
2054  Balby Carr Community Sports College
Doncaster 
6-1 King Edward VII School
Sheffield 
09.10.06
2055  Hungerhill School
Doncaster 
1-3 St John Fisher Catholic High School
Dewsbury 
09.10.06
2056  Brinsworth Comprehensive School
Rotherham 
4-2 Chaucer School
Sheffield 
09.11.06
2057  Danum School Technology College
Doncaster 
0-3 Siddal Moor Sports College
Rochdale 
09.11.06
2058  Boroughbridge High School
York 
1-0 Aireville Specialist Sports College
Skipton 
16.11.06
2059  Woodhey High School
Bury 
6-0 North Halifax Grammar School
Halifax 
12.10.06
2060  Rossett School
Harrogate 
1-0 Shelley College
Huddersfield 
10.10.06
2061  Woldgate College
York 
0-4 Outwood Grange School
Wakefield 
18.10.06
2062  George Pindar Sports College
Scarborough 
3-4 St John Fisher RC High School
Harrogate 
10.10.06
2063  Conyers School
Yarm 
2-2
FT
2-2
AET
4-5
Pen
Dyke House School
Hartlepool 
03.11.06
2064  Egglescliffe School
Stockton-on-Tees 
2-3 Longfield School
Darlington 
09.10.06
2065  English Martyrs School
Hartlepool 
1-5 Northfield Sports College
Stockton-on-Tees 
14.10.06
2066  Kings Academy
Middlesbrough 
0-5 Ian Ramsey CE High School
Stockton-on-Tees 
19.10.06
2067  Sedgefield Community College
Durham 
0-1 St Wilfrid’s RC School
South Shields 
06.11.06
2068  Newlands School
Middlesbrough 
2-1 Eston Park School
Middlesbrough 
01.11.06
2069  Shotton Hall School
Peterlee 
1-0 Heaton Manor School
Newcastle-upon-Tyne 
12.10.06
2070  Ormesby School
Middlesbrough 
1-1
FT
1-1
AET
4-5
Pen
Ashington High School
Northumberland 
14.11.06
2071  Whitley Bay High School
Northumberland 
1-0 Whickham School
Newcastle-upon-Tyne 
2072  Greencroft School
Stanley 
3-0 Walker Technology College
Newcastle-upon-Tyne 
13.10.06
2073  Cramlington High School
Northumberland 
5-0 Biddick School Sports College
Washington 
16.10.06
2074  Kenton School
Newcastle-upon-Tyne 
6-1 Monkseaton High School
Whitley Bay 
31.10.06
2075  St Cuthbert’s High School
Newcastle-upon-Tyne 
3-1 Hermitage School
Chester-le-Street 
09.10.06
2076  West Gate Community College
Newcastle-upon-Tyne 
0-9 St Thomas More School
North Shields 
11.10.06

* Denotes teams withdrawn by the ESFA after failing to play by the deadline
** Denotes teams won by the toss of a coin after failing to play by the deadline

Top


ROUND THREE – RESULTS

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
3001  Carr Hill Specialist Engineering College
Preston 
- Bye
 
3002  St Aidan’s County High School
Carlisle 
1-2 Southlands High School
Chorley 
10.11.06
3003  Dowdales School
Dalton-in-Furness 
0-0
FT
1-0
AET
Queen Katherine School
Kendal 
16.11.06
3004  Corpus Christi Catholic Sports College
Preston 
5-7 Trinity School
Carlisle 
20.11.06
3005  Kirkbie Kendal School
Kendal 
4-6 Sharples School
Bolton 
27.11.06
3006  Tottington High School
Bury 
4-2 Swinton High School
Manchester 
24.11.06
3007  North Manchester High School for Boys
Manchester 
0-1 Palatine Sports College
Blackpool 
08.12.06
3008  Manchester Grammar School
Greater Manchester 
3-1 Haslingden High School
Rossendale 
09.11.06
3009  St Peter’s RC High School
Manchester 
1-4 St Margaret’s CE High School
Liverpool 
20.11.06
3010  Poynton County High School
Cheshire 
1-2 Birkdale High School
Southport 
14.11.06
3011  Cardinal Heenan Sports College
Liverpool 
6-2 Formby High School
Liverpool 
13.11.06
3012  Chesterfield High School
Liverpool 
2-6 St Francis Xavier College
Liverpool 
25.11.06
3013  Savio High School
Bootle 
1-0 Saints Peter & Paul RC High School
Widnes 
25.11.06
3014  Walkden High School
Salford 
5-4 Calderstones School
Liverpool 
22.11.06
3015  Trinity High School
Manchester 
0-2 Reddish Vale Technology College
Stockport 
29.11.06
3016  Priestnall School
Stockport 
1-2 Wright Robinson Sports College
Manchester 
17.11.06
3017  St Bede’s College
Manchester 
2-1 Weaverham High School
Northwich 
15.11.06
3018  Wilmslow High School
Cheshire 
3-4 Maricourt High School
Liverpool 
22.11.06
3019  St Augustine’s School
Clitheroe 
6-1 Cardinal Langley High School
Manchester 
22.11.06
3020  Lostock College
Manchester 
0-1 Audenshaw High School
Manchester 
06.11.06
3021  Canon Slade School
Bolton 
7-2 Marple Hall School
Stockport 
13.11.06
3022  Hulme Grammar School
Oldham 
2-1 St Catherine’s Catholic High School
Halifax 
13.11.06
3023  Penistone Grammar School
Sheffield 
3-2 Aston Comprehensive School
Sheffield 
15.11.06
3024  Salendine Nook High School
Huddersfield 
3-0 Wetherby High School
West Yorkshire 
09.11.06
3025  Ashton-on-Mersey School
Manchester 
2-0 St Bede’s Grammar School
Bradford 
08.11.06
3026  Handsworth Grange School
Sheffield 
0-2 Newfield School
Sheffield 
14.11.06
3027  Ecclesfield School
Sheffield 
5-1 Balby Carr Community Sports College
Doncaster 
23.11.06
3028  St John Fisher Catholic High School
Dewsbury 
2-6 Brinsworth Comprehensive School
Rotherham 
15.11.06
3029  Siddal Moor Sports College
Rochdale 
2-1 Boroughbridge High School
York 
22.11.06
3030  Woodhey High School
Bury 
6-3 Rossett School
Harrogate 
25.11.06
3031  Outwood Grange School
Wakefield 
1-2 St John Fisher RC High School
Harrogate 
06.11.06
3032  Dyke House School
Hartlepool 
2-3 Longfield School
Darlington 
3033  Northfield Sports College
Stockton-on-Tees 
2-2
FT
2-4
AET
Ian Ramsey CE High School
Stockton-on-Tees 
10.11.06
3034  St Wilfrid’s RC School
South Shields 
0-2 Newlands School
Middlesbrough 
28.11.06
3035  Shotton Hall School
Peterlee 
6-0 Ashington High School
Northumberland 
28.11.06
3036  Whitley Bay High School
Northumberland 
4-3 Greencroft School
Stanley 
08.11.06
3037  Cramlington High School
Northumberland 
4-0 Kenton School
Newcastle-upon-Tyne 
16.11.06
3038  St Cuthbert’s High School
Newcastle-upon-Tyne 
1-2 St Thomas More School
North Shields 
30.10.06


Top


ROUND FOUR DRAW – to be played on or before Saturday 2 December 2006

MatchHome TeamScoreAway TeamFixture
4001  Carr Hill Specialist Engineering College
Preston 
3-0 Southlands High School
Chorley 
19.12.06
4002  Dowdales School
Dalton-in-Furness 
0-5 Trinity School
Carlisle 
28.11.06
4003  Sharples School
Bolton 
1-2 Tottington High School
Bury 
4004  Palatine Sports College
Blackpool 
0-2 Manchester Grammar School
Greater Manchester 
10.01.06
4005  St Margaret’s CE High School
Liverpool 
1-2 Birkdale High School
Southport 
01.12.06
4006  Cardinal Heenan Sports College
Liverpool 
0-2 St Francis Xavier College
Liverpool 
14.12.06
4007  Savio High School
Bootle 
3-3
FT
3-3
AET
6-5
Pen
Walkden High School
Salford 
11.12.06
4008  Reddish Vale Technology College
Stockport 
2-5 Wright Robinson Sports College
Manchester 
14.12.06
4009  St Bede’s College
Manchester 
2-3 Maricourt High School
Liverpool 
05.12.06
4010  St Augustine’s School
Clitheroe 
2-3 Audenshaw High School
Manchester 
18.12.06
4011  Canon Slade School
Bolton 
5-3 Hulme Grammar School
Oldham 
27.11.06
4012  Penistone Grammar School
Sheffield 
1-2 Salendine Nook High School
Huddersfield 
04.12.06
4013  Ashton-on-Mersey School
Manchester 
2-2
FT
3-5
AET
Newfield School
Sheffield 
29.11.06
4014  Ecclesfield School
Sheffield 
6-0 Brinsworth Comprehensive School
Rotherham 
08.12.06
4015  Siddal Moor Sports College
Rochdale 
3-3
FT
5-3
AET
Woodhey High School
Bury 
01.12.06
4016  St John Fisher RC High School
Harrogate 
4-2 Longfield School
Darlington 
29.11.06
4017  Ian Ramsey CE High School
Stockton-on-Tees 
2-3 Newlands School
Middlesbrough 
08.12.06
4018  Shotton Hall School
Peterlee 
0-3 Whitley Bay High School
Northumberland 
07.12.06
4019  Cramlington High School
Northumberland 
4-0 St Thomas More School
North Shields 
02.12.06


Top



Further Important Diary Dates

All Round Four winners move into Round 5, the first National Round.

The ESFA Chairman will make the draw for Round 5 on Monday 4 December 2006 and, at his discretion, at any time after this.

Round Five on or before Saturday 13 January 2007 (Last 64 nationally)
Round Six on or before Saturday 27 January 2007
Round Seven on or before Saturday 10 February 2007
Round Eight on or before Saturday 3 March 2007
Semi Finals on or before Saturday 17 March 2007
Final on a date and at a venue to be agreed by Council
(Finalists may wish to offer a Football League or Premiership ground of their choice for Council to consider)






















Top

Top